Antik háztartási cikkek. Szóbeli folyóirat „Az ókori Rusz élete és szokásai” Egy parasztkunyhóban

Ismétlő és általánosító lecke az „Ókori Rusz” témában

Az óra célja: a tanulók tudásának rendszerezése, általánosítása és ellenőrzése az „Ókori Rusz” témában.

Oktatási célok:

  • Történelmi anyag rendszerezése az ókori Ruszról';
  • ellenőrizze a főbb események, történelmi személyek, dátumok ismeretét.

fejlesztése:

  • Teremtsen feltételeket a térképészeti készségek fejlesztéséhez, beszéljen nyilvánosan;
  • Az elemzési, összehasonlítási és tesztfeladatokkal való munkavégzés képességeinek fejlesztésének elősegítése;

nevelési:

  • A hazaszeretet, a szülőföld iránti szeretet, az ősi orosz nép, mint a kulturális értékek megteremtői iránti tisztelet ápolása kemény munkájukért, kreativitásukért és ügyességükért;
  • megteremteni a feltételeket a közös tevékenység készségeinek fejlesztéséhez, az egyén kreatív önmegvalósításához

Felszerelés: számítógép, bemutató, térkép.

Alkalmazott technológiák: szerencsejáték

Az oktatási tevékenység szervezésének formái:egyéni, frontális.

A lecke előrehaladása.

  1. Org. pillanat.

Az óra témájának beszámolója: az óra célkitűzéseinek közös megfogalmazása.

  1. A tanult anyag ismétlése.

Muszorszkij „Hajnal a Moszkva folyón” című művét játsszák

Reggel, ébred a természet.

A hajnal első sugarai

Egy ősi falu kapujában

Elhagyták a tükörképeiket.

Itt laknak emberek

Magas és jóképű -

Csillogó szemű és erős férfiak,

Nők, kecsesek. mint a fűzfák

A gyerekek olyanok, mint az erős tölgyfák.

  1. Virtuális utazás az ősi faluban

Munka a „Szláv falu” alkalmazással

2) Kronológiai rejtvény

Helyezze az eseményeket időrendi sorrendbe:

orosz keresztség

A drevlyaiak lázadása

Oleg herceg hadjáratai Konstantinápoly ellen

A Kazár Kaganátus legyőzése

Rurik meghívása az uralkodásra

Szvjatoszlav hadjáratai a Duna Bulgáriában

Kijev és Novgorod egyesítése

Olga adóreformja

3) Fiatal térképész

Tanulmányozza a térképeket és hajtsa végre a feladatokat:

Az ókori Rusz történetének melyik eseménye látható a térképen? Mikor történt?

  1. A szlávok letelepedése Európában. A szlávok három ága: nyugati, déli és keleti.
  2. Régi orosz állam. Kereskedelmi útvonal „A varangoktól a görögökig” IX-XI.
  3. A kijevi herceg kitérője földjeinek kíséretével, hogy adót szedjen (IX-X. század 945-ig)
  4. Szvjatoszlav hadjáratai a Volga Bulgáriában, a Kazár Kaganátusban, a Duna Bulgáriában.965-970.

4) Fiatal levéltáros

Olvassa el a dokumentumot, és határozza meg: A dokumentum címe Ki a szerző? miről beszélünk?

1. „...a varangoktól a görögökig, a görögöktől pedig a Dnyeper mentén volt egy ösvény, a Dnyeper felső folyásánál pedig Lovatig húzták, Lovat mentén pedig be lehet jutni Ilmenbe, a nagy tóba; Ugyanabból a tóból folyik a Volhov, és beleömlik a nagy Nevo-tóba, és annak a tónak a torkolata a Varangi-tengerbe... Konstantinápolyból pedig el lehet hajózni a Pontus-tengerig, amelybe a Dnyeper ömlik. A Dnyeper az Okovszkij-erdőből folyik és délre folyik, a Dvina pedig ugyanabból az erdőből folyik, és észak felé tart, és a Varang-tengerbe ömlik. Ugyanebből az erdőből folyik a Volga kelet felé, és hetven torkolatán keresztül folyik a Khvalisszkoje-tengerbe. Tehát Ruszból a Volga mentén vitorlázhatsz a bolgárokig és a khvaliig... és a Dvinán - a varangok földjéig... És a Dnyeper a torkolatánál ömlik a Pontikusi-tengerbe; ezt a tengert orosznak tartják..."

(Nestor „Az elmúlt évek története”, kereskedelmi út „A varangiaktól a görögökig”)

2. Ha a férj megöli a férjét, akkor a testvér bosszút áll a testvéren, vagy fia atyán, vagy fia a testvéren, vagy fia a nővéren; ha senki nem áll bosszút, akkor 40 hrivnya a meggyilkolt személyért. Ha

ha szándékosan megölnek egy tűzoltót, akkor a gyilkosnak 80 hrivnyát kell fizetnie érte, de az emberek nem fizetnek; a fejedelmi belépőért pedig 80 hrivnya. Mi van, ha megölik a tűzoltót?

mint egy rabló, és az emberek nem a gyilkost keresik, akkor az a vonal, ahol a meggyilkolt embert megtalálták, fizeti a vire-t.

("Orosz igazság" - ősi orosz törvények halmaza. Bölcs Jaroszlav)

3. „Erőnkhöz mérten dicsérjük apró dicséretekkel a nagy és csodálatos dolgot, amit tett – tanítónkat és mentorunkat, földünk nagy uralkodóját, Volodimirt, az ősi Igor unokáját, a dicsőséges fiát. Szvjatoszlav, aki uralmuk évei alatt bátorságukról és bátorságukról vált híressé sok országban: győzelemről és erőről. Most is emlékeznek rájuk és dicsőítik őket. Hiszen nem egy szegény és ismeretlen országban voltak uralkodók, hanem az oroszban, amit a föld minden sarkában ismernek és hallanak..."

(„Dicséret Vlagyimir hercegnek” II. rész „A törvény és a kegyelem szava”, Hilarion metropolita)

4. Ezeket a törzseket... nem egy ember uralja, hanem ősidők óta az emberek uralma alatt élnek (demokrácia), ezért a boldogság és a szerencsétlenség közös dolognak számít... Nyomorúságos kunyhókban élnek , egymástól nagy távolságra, és mindannyian gyakran változtatják lakóhelyüket. Amikor csatába lépnek, a legtöbben pajzsokkal és gerelyekkel a kezükben támadják az ellenséget. És megjelenésükben nem különböznek egymástól. Nagyon magasak és nagyon erősek. A bőrük és a hajszínük nagyon fehér.”

(Procopius of Caesarea bizánci író a keleti szlávokról)

5) Virtuális túra az „Ókori Rusz” Múzeumba

5.1) „Arcképtár”.Nevezze meg, kik láthatók a képeken!

(Nestor, Olga hercegnő, Oleg herceg, Bölcs Jaroszlav)

5.2) „Fiatal idegenvezető”

1. terem: „Régi orosz írás” - az „útmutató” a régi orosz írásról beszél (csomós, glagolita, cirill, íróanyag, Cirill és Metód, emlékmű és katedrális Szamarában)

2. terem: „A szlávok élete. Régi orosz kunyhó" - az "útmutató" rajzok segítségével beszél a szlávok életéről.

3. terem: „Szent Zsófia-székesegyház” – az „útmutató” a kijevi és a novgorodi Szent Szófia-székesegyházról beszél (mikor és melyik herceg uralkodása alatt épült, a templomok hasonlóságairól, az építészeti stílusról)

4. terem: „Szófia-székesegyház” - „túravezető” a katedrális belső képéről, ikonokról, mozaikokról és freskókról beszél.

5.3) Képgaléria. "Mi? Ahol? Amikor?". A tanulóknak meg kell nevezniük a képen látható eseményt, hol és mikor történt.

A varangiak behívása (862), védelmi vonalak, jelzőtornyok az orosz határokon; Vlagyimir fejedelem alatt (980-1015 uralkodás), Polyudye (IX. század - 945, Olga törölte), Rusz (kijeviek) megkeresztelkedése Vlagyimir által 988-ban.

6) „Magyarázza el a fogalmak jelentését”:veche, krónika, ortodoxia, herceg, bojárok, osztag, örökség, állam, freskó.

Teszt "Ősi Rusz"

I. lehetőség

A1. A keleti szlávok közé tartozik:

1) elszámolás

2) kazárok

3) kunok

4) Varangiak

A2. A 945-ös Drevlyan felkelést a következők okozták:

1) törzsek közötti viszály a drevlyánok és Vjaticsi között

2) Igor herceg kísérlete arra, hogy másodszor is adót vegyen a drevlyánoktól

H) a drevlyaiak vonakodása a kereszténység elfogadásától

4) a drevlyánok vonakodása attól, hogy részt vegyenek Szvjatoszlav herceg hadjárataiban

A3. Olvasson el egy részletet N.M. esszéből. Karamzin és jelezze, melyik hercegről beszélünk.

A besenyő portyáról értesülve Novgorodból Dél-Oroszországba sietett, és Kijev falai alatt harcolt a barbárokkal... A fejedelem győzelmet aratott... E híres ünnepség emlékére a nagyherceg pompás templomot alapított a csata helyszínét, és miután Kijevet szétterítette, kőfalakkal vette körül... főkapukat Aranynak, az új templomot pedig Hagia Sophiának nevezte...

1) Oleg

2) Szvjatoszlav

3) Bölcs Jaroszlav

4) Vlagyimir

A4. Melyik évre datálják a krónikák a varangiak elhívását Oroszországba?

1) 862 g. 2) 988 3) 1097 g. 4)1111

A5. Az alábbi események közül melyik történt korábban, mint a többi?

1) Szvjatoszlav hadjárata Kazáriában

2) Oleg hadjárata Bizánc ellen

3) a kereszténység felvétele Oroszországban

4) Igor herceg meggyilkolása a drevlyánok által.

A6. Mi volt a keleti szlávok közösségének neve?

1) poliudye

2) kötél

3) idősek

4) tábor

A7. A régi orosz állam kialakulásának előfeltételei közé tartozik 1) orosz keresztség

2) az „orosz igazság” elfogadása

H) a nagy népvándorlás

4) a külső ellenség visszaszorításának szükségessége

B1. Mérkőzés

A) Szvjatoszlav herceg 1) a polovciak veresége

B) Vlagyimir Monomakh herceg 2) Rusz megkeresztelkedése

B) Oleg herceg 3) Duna-hadjáratok

D) Vlagyimir Szvjatoszlavovics herceg 4) óorosz létrehozása

államok

B2. Olvasson el egy részletet a történész esszéjéből, és adja meg az Olga hercegnő által létrehozott új tiszteletadási forma nevét.

Igor herceget a drevlyánok elleni hadjáratok egyikében ölték meg ismételt tiszteletadás miatt. Felesége, Olga kegyetlen bosszút állt a drevlyaiakon. A szomorú tapasztalat arra kényszerítette Olgát, hogy egyszerűsítse a szövetséges törzsektől kapott elismerést és feladataikat. Meghatározta a tiszteletdíj pontos összegét...

_____________________________________

B3. Helyezze az eseményeket időrendi sorrendbe:

A. Oroszország keresztsége

B. A varangiak elhívása

V. Oleg Kijev elleni hadjárata

D. A régi orosz törvények kódexének megalkotása „Orosz igazság”

lehetőség II

A1. Hogy hívták ruszban azt a földet, amely teljes örökségként a tulajdonosé volt:

1) örökség 2) élelmezés 3) tized 4) birtok

A2. Melyik évhez tartozik Rusz keresztsége?

1) 882 2) 988 3) 945 g. 4) 962 g.

A3. Mi volt a keleti szlávok közösségének neve?

1) polyudye 2) kötél 3) idősek 4) tábor

A4. Az alábbiak közül melyik volt az egyik oka a kereszténység oroszországi felvételének?

1) a nagyhercegi hatalom megerősítésének vágya.

2) új rusz törvények létrehozásának szükségessége.

H) az óorosz állam összeomlása több független központtá.

4) az Oroszország feletti mongol-tatár uralom megdöntésének szükségessége.

A5. Melyik esemény történt később, mint mások:

1) orosz keresztség

2) a varangiak elhívása

3) a drevlyánok felkelése

4) Oleg hadjárata Konstantinápoly ellen

A6. Olvasson el egy részletet a modern történészek munkáiból, és jelezze, hogyan hívták a szóban forgó gyűjteményeket az ókori Oroszországban.

1) yasak 2) polyude 3) corvée 4) adó

A7. Mi volt a neve a legrégebbi krónikának, amely az ókori Oroszország fő tanulmányi forrásává vált?

1) „Orosz igazság”

2) „Az elmúlt évek története”

3) „Igor hadjáratának története”

4) „A törvény és a kegyelem szava”

B1. Olvasson el egy részletet a modern történészek munkáiból, és jelezze, hogyan hívták a szóban forgó gyűjteményeket az ókori Ruszban.

A tél nagy részében a herceg és csapata városokat és nagy falvakat járt, ezüstöt, prémeket, élelmiszereket és különféle árukat gyűjtött a városi és paraszti falusi közösségektől. Élelmiszerrel támogatták az osztagot, más árukat pedig Kijevbe küldtek, onnan pedig tavasszal eladásra szállították Konstantinápolyba és más városokba...

__________________________

B2. Hozzon létre megfeleltetést a krónikák adott részei és az általuk beszélt események nevei között.

ESEMÉNY KIVONATOK

A) „Földünk nagy és bővelkedik, de nincs benne rend. 1) A herceg hadjáratai

Gyere uralkodj és uralkodj rajtunk” Szvjatoszlav B) „Nincs hova mennünk. Tehát ne szégyenítsük meg a földet 2) az orosz hivatást, hanem feküdjünk le csontokkal, mert a halottak szégyen a varangiak számára

na imut."

C) „Akkor a herceg elküldte a városba, hogy ezt mondja: „Ha 3) holnap nem jön a felkelés a folyóhoz - legyen az gazdag ember vagy drevlyan

a szegény, vagy a koldus, vagy a rabszolga lesz az ellenségem.”

D) Abban az évben az osztag azt mondta Igornak: 4) megkeresztelkedés

„Sveneld fiataljait fegyverek és ruhák díszítették, mi pedig rusz

meztelen. Gyere velünk, herceg, adóért, és megkapod magadnak,

minket. És Igor hallgatta őket – elment... tisztelgésre, és

hozzáadott egy újat az előző tiszteletadáshoz.”

B3. Helyezze az ókori Rusz uralkodóit időrendi sorrendbe:

A. Olga

B. Bölcs Jaroszlav

V. Rurik

G. Szvjatoszlav

III. Összegezve a tanulságot.

Előnézet:

A prezentáció előnézetének használatához hozzon létre egy Google-fiókot, és jelentkezzen be: https://accounts.google.com


Diafeliratok:

Óra-bemutató az „Ókori Rusz” témában. Epigráf a leckéhez: Szerelem a bennszülött hamvak iránt, Szerelem apáink koporsói iránt. A.S. Puskin Vezényel: Petyaykina N.V., a Dmitrievo-Usadskaya Középiskola történelem tanára, Atyuryevsky kerület, Mordvin Köztársaság. 6. évfolyam

Az óra célja: a tanulók tudásának rendszerezése, általánosítása és ellenőrzése az „Ókori Rusz” témában. Oktatási célok: Történelmi anyagok rendszerezése az ókori Oroszországról; ellenőrizze a főbb események, történelmi személyek, dátumok ismeretét. fejlesztése: Teremtsen feltételeket a térképészeti készségek fejlesztéséhez, nyilvánosan beszéljen; C hozzájárul az elemzéshez, összehasonlításhoz és a tesztfeladatokkal való munkavégzéshez szükséges készségek fejlesztéséhez; oktatás: A hazaszeretet, a szülőföld iránti szeretet ápolása, az ősi orosz nép tisztelete, mint a kulturális értékek megteremtője kemény munkájukért, kreativitásukért, ügyességükért; megteremteni a feltételeket a közös tevékenység készségeinek fejlesztéséhez, az egyén kreatív önmegvalósításához

Órafelszerelés: „Kijevi állam a 9-11. században” térkép.

Az óra menete: 1. A tanár bevezető beszéde. 2. Dolgozzon az osztállyal. Vessünk egy pillantást az ősi falura. Ismertesse a rajzot!

Lássunk egy ősi lakást. Ismertesse a különböző háztípusokat!

Mik voltak az ősi orosz ruházat jellemzői? Címkézzétek fel a képeken látható ruhák nevét!

Találd ki az orosz népi rejtvényeket a ruházatról. 1. Széthúzva ülök nem tudom kivel, találkozom egy ismerőssel, leugrom és köszöntöm. _______________ 2. Mentem az úton, találtam két utat, és mindkettőt követtem. _______________ 3. Nappal karika, éjjel kígyó. _______________ Találd ki: öv, ing, sapka, portéka, csizma.

Minden kép alá jelölje be a paraszti edények nevét! Válaszlehetőségek: hordó, vödör, kád, kád, öntöttvas, kancsó.

Kérdések és feladatok: 1. Milyen ágakra oszlanak a szlávok? 2. Melyik csoportba tartoznak az oroszok, az ukránok és a fehéroroszok? 3. Milyen közösséghez tartoznak a szlávok? 4. Sorolja fel a szlávok főbb foglalkozásait! 5. Mi volt az ókori szlávok vallása? 6. Mi a pogányság? Milyen isteneik voltak az ókori szlávoknak? (Nevezzen meg öt istent). 7. Milyen mezőgazdasággal rendelkeztek az ókori szlávok a 6-9. században? 8. Volt-e írásuk a szlávoknak a kereszténység felvétele előtt? Ki a szláv ábécé alapítója?

9. Ki az orosz hercegi dinasztia alapítója? 10. Milyen krónikából ismerjük meg az ókori szlávokat, ki a szerzője? 11. Sorolja fel az első öt orosz herceget uralkodásuk időrendi sorrendjében! 12. Mi volt a név a tribute gyűjtésnek Oroszországban? 13. Kié a „hozzád jövök” kifejezés, és kit hívtak A. Macedonskynak? 14. Melyik várost nevezték „az orosz városok anyjának”? 15. Ki keresztelte meg Ruszt és melyik évben? 16. Melyik fejedelem alatt kezdődött az orosz írott törvénykezés, és mi volt az akkori orosz törvények neve?

1. számú feladat. Munka a térképpel.

Mutassa meg Kijevi Rusz területét a térképen. Mutassa meg a térképen a keleti szlávok letelepedési területeit. Nevezze meg a keleti szlávok legközelebbi szomszédait! Mutassa be a keleti szlávok fő kereskedelmi útvonalát. Mutasd meg a térképen azt a várost, amelyben Rurik uralkodott.

2. feladat. Párosítsa a kifejezést és annak magyarázatát! Kifejezés magyarázata 1) Epik 2) Krónika 3) Élet 4) „Szó” A) A megtörtént események feljegyzése, évenként összeállítva. B) Ünnepélyes és tanulságos beszéd. C) Verses mese a múltról, amelyben az orosz hősök hőstetteit dicsőítették. D) Az egyház által kanonizált személy életrajza.

3. feladat. Kifejezés magyarázata 1) Miniatűr 2) Freskó 3) Mozaik 4) Szemcse 5) Filigrán 6) Zománc A) Nedves vakolatra vízfestékkel festett festmény. B) Nyirkos vakolatba préselt üveges kavicsokból készült festmény. B) Kisméretű képfestmény. D) Fémtárgyra felvitt, égetéssel rögzített tartós üvegszerű bevonat. E) Vékony arany- vagy ezüsthuzalból készült áttört minta, fémfelületre forrasztva. E) Sok apró fémgolyóból álló minta.

4. feladat. Írja le a következő események dátumait: a régi orosz állam megalakulása _____________ a kereszténység felvétele Ruszban _______________ Bölcs Jaroszlav uralkodása _______________

5. számú feladat. Írd le a kifejezések nevét! A kijevi herceg és kísérete bejárja földjeit, hogy adót szedjen – __________________. Az örökös földbirtok _________. Tönkretett közösség tagjai, akik adósságrabságba kerültek egy kölcsönért, amelynek kamatait a mezőn keresték attól a személytől, aki pénzt kölcsönzött nekik - _______________. Az egyház által kanonizált személy életrajza - _______________.

Keresztrejtvény Vízszintes: 1. A tribute mérete. 2. Idősebb harcos. 4. A népi milícia vezetője. 5. Egy tönkrement közösségtag, aki hitelért adósrabságba került. Függőleges: 1. Fejedelmi viszály. 3. Örökös földbirtok.

Szvjatoszlav hadserege vereséget szenvedett a Bizánccal vívott háborúban, majd a besenyőkkel vívott csatában. Ez azt jelenti, hogy külpolitikájának eredményeit ezzel visszavonták?

Házi feladat: Készítsen üzenetet

Keress egy képet, amely megfelel a leírásnak: Leonardo da Vinci 1490-92 körül készített rajza a műveinek szentelt könyv illusztrációjaként

Vitruvius, és az egyik naplójába helyezte. Meztelen férfi alakját ábrázolja két egymásra helyezett helyzetben: karok és lábak oldalra tárva, körbeírva; széttárt karokkal és összehozott lábakkal, négyzetbe írva. A rajzot és magyarázatait néha „kanonikus arányoknak” nevezik.

A rajz tollal, tussal és akvarellel fémceruza felhasználásával készült, a rajz mérete 34,3 x 24,5 centiméter. Jelenleg a velencei Accademia Galéria gyűjteményében.

A rajz egyszerre tudományos és művészeti alkotás, és arányosan példázza Leonardo érdeklődését is.
SEGÍTSÉGET KÉREM!

Itt van egy rajz egy szokatlan kerítésről. Mindegyik rúdja alatt a betűk és a szótagok szétszórva vannak szétszórva. Ha a lécek magasságát figyelembe véve egy bizonyos

sorozatokat, fejtse meg a rejtvényt, majd olvassa el Erzsébet kijelentését 1. Írja le írásban Válaszoljon a kérdésekre! P.s. Legalább egy nyilatkozatot kérnék.

Egy-egy szokatlan „kerítés” rajza minden deszkája alatt a betűk és a szótagok szétszórva vannak, ha figyelembe vesszük a deszkák magasságát

sorozatokat, fejtse meg a rejtvényt, majd olvassa el Erzsébet nyilatkozatát 1. Írja le, válaszoljon írásban a kérdésekre. Kérlek, nagyon kell!

Itt van egy rajz egy szokatlan kerítésről. Mindegyik csíkja alatt a betűk és a szótagok szétszórva vannak szétszórva. Ha a lécek magasságát figyelembe véve egy bizonyos

Ha megfejti a rejtvénysorozatokat, elolvashatja az orosz krónikás szavait erről az eseményről. Írja le őket, válaszoljon írásban a kérdésre, és oldja meg a feladatot.

Vízszintesen. 1. Franciaország népi hősnője. 2. Település, melynek közelében 1346-ban a francia hadsereg vereséget szenvedett a britektől. 3.

Egy franciaországi hercegség, amely a 13-14. században angol birtok maradt. 5. Az egyik dinasztia, amely a polgárháború idején versengett a hatalomért Angliában. 7. Hercegség, melynek utolsó uralkodója kibékíthetetlen harcot vívott XI. Lajos francia királlyal. 9. Település, melynek közelében a britek 1415-ben legyőzték a francia hadsereget. 10. Egy megye, amely Angliával kereskedett abban az időben, amikor uralkodói a francia király vazallusai voltak. 14. A város a csatában, ahol Burgundia utolsó hercege vereséget szenvedett és meghalt. 17. Egy új kultúra francia neve, amely az ősi örökség felé fordult. 20. Az angliai parasztfelkelés vezérének neve. 22. Olasz művész, akinek témái az evangéliumi történetek és Assisi Szent Ferenc cselekedetei voltak. 23. A 14. század közepén Európát végigsöprő pestisjárvány neve. 25. A nyomda feltalálójának neve. 26. A világtörténelem leghosszabb háborúját vívó országok egyike. 27. Az arabok által elfoglalt területek keresztények általi meghódítása az Ibériai-félszigeten. 29. Egy új kultúra, amely egy gazdag ősi örökséggel rendelkező országban keletkezett és virágzott. 33. A város egy csatában, amelynek közelében 1356-ban a franciákat legyőzték a britek, 34. Olasz költő, a „Songs Book” szerzője. 35. A reneszánsz kultúra szülőhelye. 36. Egy város Franciaországban, amelyet Franciaország nemzeti hősnője által vezetett hadsereg szabadított fel. 37, Az isteni színjáték szerzője. 40. Királyi örökös címe; trónra Franciaországban. 41. Olasz művész, a „Vénusz születése” című festmény szerzője. 42. Franciaország nemzeti hősnőjének beceneve, 43. Keresztény állam az Ibériai-félszigeten, melynek trónja Izabella hercegnőre szállt. Függőleges. 1. A franciaországi parasztháború neve. 4. Keresztény királyság uralkodója az Ibériai-félszigeten 6. Kikötőváros Franciaországban, amely a 16. század közepéig a briteknél maradt. 8. Egy új kultúra képviselői, akik úgy gondolták, hogy az ember méltóságát nem annyira a származás, mint inkább erkölcsi tulajdonságai és tettei határozzák meg. 11. Új műfaj a festészetben, amely a 14. század végén - a 15. század elején keletkezett. 12. Gutenberg I. találmánya. 13. A Brit-szigeteken található ország, Franciaország szövetségese a háborúban. 15. A történelem leghosszabb háborújának neve 16. A 14. században uralkodni kezdett francia királyok dinasztiája, a Capetian dinasztia mellékága. 18. A franciaországi parasztfelkelés vezérének neve. 19. Burgundia utolsó hercege. 21. Az egyik rivális dinasztia Angliában a polgárháború idején. 24. Egy virág, amely az egymás közötti háború szimbólumává vált Angliában. 28. Olasz szobrász, aki új típusú szobrot alkotott. 30. A hatalom koncentrációja egyesült államban egy uralkodó kezében. 31. Az Ibériai-félsziget egyik keresztény államának hercege, aki dinasztikus unióra lépett. 32. Olasz építész, a firenzei dóm kupolájának megalkotója. 38. A történelem leghosszabb háborújának egyik rivális országa 39. A Dekameron szerzője.

A LAKOSSÁG NAPI ÉLETE

1. feladat Olvassa el, milyen neveket adtak a gyerekeknek az ókori Ruszban a kereszténység felvétele előtt, és sok helyen azután! Milyen alapon adták?

Fiúk: Zaika - dadog, Umnik - okos, Lyubim - szeretett, Milyai - aranyos, Soroka - beszédes, Molchan - néma, Kudryash - göndör, Odinets - az egyetlen gyermek a családban, Vesnyak - szeplők.

Lányok: Zabava - vidám, Krasava - gyönyörű, Snezhana - fehér bőrű, Gorislava - édes, kedves, Malusha - kicsi.

2. feladat Töltse ki az „Az ókori Oroszország vidéki lakosainak foglalkozásai” táblázatot!

Népesség kategória Nyári Téli
Férfiak Mezőn dolgoztak, vadásztak vagy halásztak, állattenyésztettek, méhészettel és kézművességgel foglalkoztak (kovácsmesterség, fazekasság stb.). Háztartási eszközöket készítettek vagy javítottak, kézműveskedtek.
Nők Háztartást vezettek, állattenyésztést végeztek, gyerekeket neveltek, ruhákat javítottak, az erdőbe jártak gombászni és bogyózni. Háztartást vezettek, gyerekeket neveltek, ruhákat fontak, szőtek, varrtak.
Gyermekek A fiúk a földeken dolgoztak, vagy marhát tereltek, és mesterséget tanultak.

A lányokat megismertetik a háztartással, és gondoskodnak a kisebb gyerekekről.

Mesterséget tanultak, vagy segítettek a házimunkában.

3. feladat Találj ki orosz népi rejtvényeket a ruházatról!

  1. Egymásba ülök, nem tudom kivel, találkozom egy ismerőssel, leugrok és üdvözöllek ( sapka ).
  2. Mentem az úton, találtam két utat, követtem mindkettőt ( portok ).
  3. Nappal karika, éjjel kígyó ( öv ).

4. feladat Címkézzétek fel a képeken látható ruhák nevét!

Kalap, kaftán, szárny, csizma
Ing, öv, portéka, onuchi, szárú cipő

5. feladat Minden kép alá jelölje be a paraszti edények nevét!

Kád, vödör, kád, öntöttvas fazék, kancsó, banda, kád, hordó

6. feladat Képzelje el, hogy Ön egy ősi orosz város lakója. Írja le életét a bekezdésben található anyagok és a kiegészítő irodalom segítségével. Milyen nehézségekkel nézne szembe egy modern ember, ha egy ősi orosz városban találná magát?

Városunkban bejáratott hétköznapi hagyományok és szokások vannak. Hadd meséljek egy kicsit róluk. Vegyük például a családomat. A feleségemmel a szabad városi kézművesek közé tartozunk. Három gyermekünk van - már nagyok, így segítenek a kézműves munkában. Én fafaragok, a feleségem pedig olyan szőnyegeket, gyékényeket sző, hogy nem lenne szégyen hercegi kamrákba rakni. Árukat készítünk, és aukción értékesítjük látogató kereskedőknek. A bevétel elég a megélhetéshez.

A falusiak mércéje szerint még gazdagon is élünk. Egy fakunyhóban lakunk. Nincs pincénk, és nincs állatállományunk sem. A kunyhó bútorzata fából készült, faragott - a zsámolyokat, padokat, asztalokat, padokat magam készítettem, díszítettem. A feleségem hímezte az abroszt és a törölközőket. Ő az én kézművesnőm. Ruhát is varrt nekünk. Természetesen nem vagyok bojár vagy kereskedő, és nem engedhetek meg magamnak hímzett, drágakövekkel varrt luxusruhákat, de rabszolga sem. A ruháim, bár egyszerűek, szépek és praktikusak - hímzett kaftán övvel, pánttal, bili és csizma.

7. feladat: A tankönyv szövegéből származó anyagokkal erősítse meg, hogy a társadalom csúcsának mindennapi élete, életmódja eltért a lakosság nagy részének életétől és életmódjától (írja le absztraktok formájában) .

  • A bojárok maguk nem dolgoztak, birtokaik voltak;
  • A bojárok fából vagy kőből épült kastélyokban laktak - hétköznapi emberek kunyhókban vagy félig ásott bányákban;
  • A bojárok epanchát, a közönséges lakosok zipunt vagy kaftánt viseltek;
  • A bojárok ruházata finom lenvászonból, selyemből és brokátból, míg az egyszerű embereké egyszerű házi szőtt anyagból készült;
  • Különböző volt a szórakozás és a szabadidős tevékenység: a köznépnél összejöveteleket, körtáncot, közösségi lakomát, a bojároknál és fejedelmeknél lakomát, solymászatot vagy vadászkutyát tartottak.

„Az ókori Oroszország élete és szokásai” szóbeli folyóirat.

Mód: játék és információs technológiákat használnak. A játék célja az ókori orosz társadalom főbb életterületeinek megismerése. Egy képzeletbeli utazás (egy szóbeli napló lapjain keresztül) egy ősi városon vagy falun keresztül történik.

Az óra felszerelése:

Számítógép

Kivetítő

Multimédiás bemutató

Feladatkártyák

Paraszti háztartási cikkek az iskolamúzeumból (kanál, szamovár, forgó, orsó, fáklya, öntöttvas, kancsó, tál, törölköző, pad)

Az óra céljai

Oktatási - fogalmat alkotni a tanulókban az ősi szlávok életéről és szokásairól; bemutatni a megjelenést, a lakhatást, a ruházatot, az edényeket.

Fejlődési- fejleszteni a szóbeli beszédet, gondolkodást, bővíteni a szülőföld történetével kapcsolatos ismeretek horizontját

Nevelési: Hazánk történelme iránti érdeklődés, népünk múltja iránti szeretet és tisztelet meghonosítása a tanulókban. Fejleszteni kell az elvtársak meghallgatásának képességét.

A tanulók érzelmi szférájának fejlesztése szemléltetőeszközök használatával

Lecke forma: szóbeli folyóirat

Az óra típusa: prezentációk segítségével kombinálva

A tanulói tevékenység szervezési formája: csoportmunka

Előrevezető feladatok: tájékoztató anyagok készítése a tanórához.

Óraterv

1. Tanári bevezető

2. Szervezési mozzanat - a téma megfogalmazása, a tanórai célok, célkitűzések kitűzése

3. Dolgozz egy új óra témán - tanulói előadások csoportokban

4. Munka tájékoztató anyagokkal

5. Összegzés

Az óra előrehaladása

A leckét bemutató kíséri.

A tanár megnyitó beszéde: „Helló srácok!”

Ma az ókori orosz élet történetébe teszünk egy utazást - megtudjuk, hogyan éltek őseink, mit viseltek és hogyan nyaraltak.

Meghívom Önt egy utazásra az „Ókori Rusz élete és szokásai” című szóbeli folyóirat oldalain. A szóbeli folyóirat 3 részből áll: a parasztok élete, a városiak élete és a bojárok élete. Minden szakasz után az osztálycsapatok kapnak feladatokat. A feladatokat gyorsan és helyesen teljesítő csapat nyer, a legfigyelmesebb és legaktívabb résztvevők pedig magas pontszámot kapnak az órán. Az osztály három csoportra oszlik.

A „Parasztélet és élet” című szóbeli folyóirat 1 rovata.

Tanár szava – Emlékezzünk a koncepcióra élet és szokások

Élet- az emberek mindennapi élete.

modor - az emberek közötti mindennapi kapcsolatok

A lakosság nagy része vidéken élt. Az emberek szántottak földet, állattenyésztettek, méhészek és vadásztak. Nagy családokban éltek. Most pedig hallgassuk meg magukat a falubelieket, és mit mesélnek majd életükről.

Három diák jön ki egymás után, és elmondja

a) a paraszti gazdálkodásról

b) a parasztkunyhóról és a mesterségekről

c) a paraszti ruhákról

A) Az ókorban Ruszt sűrű erdők borították. A földet megszabadítva az erdőtől, a parasztok kenyérkeresőjükké tették. A gazdák nemzedékről nemzedékre adták tovább munkájuk titkait.

Akkoriban tavasszal kezdődött az év, mert tavasszal mentek ki a parasztok szántani - amikor kész volt a föld. A föld készenlétét a következőképpen határozták meg: először egy marék földet szorosan ökölbe szorítottak, majd az öklét kioldották. Ha a talaj összeomlik, amikor leesik, az azt jelenti, hogy készen áll a szántásra. Ha egy csomóban esett, az azt jelenti, hogy még nincs kész. Eleinte felszántották a földet eke. Szántás után a talajt boronálták, mintha fésűvel fésülnék a földet. Minden terményt kellő időben el kellett vetni. A vetés napja volt a legfontosabb nap a paraszt számára. Fehér ingben ment ki a mezőre, mellére kötött kosárral. A magvető mezítláb ment át a mezőn, és gabonát dobott a földbe. Kölest, rozst és zabot vetettek. A rozs a legmegbízhatóbb növénynek számított, amely minden bizonnyal termést hoz.

Jött a nyár. Ki ne szeretné a nyarat! De a paraszt számára ez volt a legnehezebb időszak. A falu fő eseménye nyáron a szénaverés volt. Azon a napon kezdték el a szénát nyírni, amikor Ivan Kupalát ünnepelték (június végén), amikorra a fű már magasra nőtt. Kora reggel, amikor még nedves volt a harmat, elmentek kaszálni:

Kaszál fonat

Míg harmat van.

Le a harmattal

Kaszál haza.

A szénaverés húsz napig vagy egy hónapig tartott. Aztán megszárították a füvet, és nagy kazalt készítettek, amit a paraszt hazavitt. A szénaverés kemény munka volt, de a fiatalok szerették a szénaverést, dalokat énekeltek, viccelődtek. A legjobb ingeket és napruhákat viselték a kaszáláshoz.

Nyár végére elérkezett az aratás ideje – a gabonát betakarították sarló és kasza, nagyon kemény munka volt. Nem ok nélkül a paraszt szenvedéséből, szorgalmas munkájából a „szó” szenvedő."

A betakarítás után legjobban feldolgozott gabonát vetőmagnak hagyták, az átlagos gabonát a család élelmezésére hagyták. Teljes és zúzott gabona állati takarmányozáshoz.

Órafeladat:

- Mit gondolsz, mit jelent a közmondás: "És jó az év, ha megszületik a rozs."

Az egész Rusz élete, amelyet kenyérrel látott el, a paraszt munkájától függött. Ezért volt megtisztelő dolog a gabonagazdálkodói munka.

- Mit jelent a „lehajtott fejjel” kifejezés?

A baklushi egy fahasáb, amelyből a parasztok különféle apró tárgyakat készítettek - kanalakat, poharakat stb. A baklushi elkészítése a legegyszerűbb dolog volt, nem igényel különösebb szakértelmet, és bárki meg tudta csinálni. Ez a munka olyan egyszerűnek tűnt, hogy idővel kezdték használni a tétlen időtöltést.

B) A parasztotthont az életmódjához igazították. Egy hideg helyiségből állt - a bejáratból és egy meleg helyiségből - a kunyhóból. A paraszt minden jószágát a bejáratban tartotta. A kunyhó luc- vagy fenyőfából készült. A ház teljes homlokzatát faragások borították, amelyekről azt hitték, hogy megvédenek a gonosz szellemektől. Kicsinyítették az ablakokat, hogy csak a munkához legyen elég fény. Ezeket az ablakokat deszkákkal zárták le, vagy bikahólyaggal borították be. Fűtöttek egy kunyhót, ahol nem volt kályha - „fekete”. Mindenki szerette a kályhát – melegítette a házat és táplálta. A parasztház fő sarka a vörös sarok volt - ahol egy speciális, ikonokkal ellátott polc lógott. A kunyhóban a bútorok egyszerűek voltak - asztal, padok, ládák, amelyekben az árukat tárolták.

Lehetetlen elképzelni egy orosz paraszt gazdaságát állatállomány nélkül. Még a szegényeknek is volt lova, két-három tehene, juha és disznója. A szarvasmarha sok hasznos terméket biztosított. Hús, vaj, tej, túró – amit akkoriban sajtnak hívtak. A juhok gyapjút adtak - zoknit és ujjatlan kesztyűt készítettek belőle. A paraszt gondosan vigyázott a jószágokra. A paraszti gazdaság legfontosabb munkása a ló volt. Télen és nyáron is dolgozott.

A parasztudvarban is foglalkoztak mesterséggel. A parasztot mindenféle mesterembernek tartották: kosarakat, dobozokat szőtt basszus cipő, gyalult edények és háztartási eszközök. A lapti keskeny kéregcsíkokból szőtt és kötéllel megkötött cipők voltak. A parasztok minden ruhájukat otthon csinálták. Így hívták – házi fonás. Vászonfonalból készült, amit a háziasszony kézzel fonott orsók .

Egy paraszti gazdaságban minden felelősséget elosztottak. A férfiak szántóföldi munkával, kézművességgel és vadászattal foglalkoztak. Nők vezették a háztartást és gondozták az állatállományt. Kertészkedtek, kézműveskedtek.

Az orosz parasztok érzékenyek voltak mások szerencsétlenségére. Egy közösségben élve nagyon jól tudták, mi az a kölcsönös segítségnyújtás és a kölcsönös segítségnyújtás. A parasztok irgalmasak voltak – igyekeztek segíteni a gyengéken és a szegényeken.

Órafeladat:

Mit jelent a közmondás: „Káposztaleves duruzsolása”?

A parasztok egyetlen megfizethető lábbelije a farcipő, a káposztaleves pedig a legegyszerűbb étel. Egy olyan emberről, aki nem tudott annyi pénzt keresni, hogy csizmát és finomabb ételeket vásároljon, azt mondták, hogy „káposztalevesre hízik”, vagyis szörnyű szegénységben él.

C) A parasztok ruházata kényelmes és elegáns volt. Olyan anyagból készült, amelyet a ház úrnője maga készített. Ha színes anyagot akart szerezni. Aztán növényi festékeket használtak - kéreg, levelek, virágok. Az orosz ingek szélesek és hosszúak voltak, majdnem térdig. A karok alatt hornyokat vágtak ki. Az ing gallérjára és szélére mintákat hímeztek, hogy megvédjék az embert a gonosz szemtől és a gonosz szellemektől.

Az ingeket általában vékony övvel övözték, és a pólók fölött hordták. Az ősi ruházat fő típusa a térdig érő kaftán volt. A kaftánok egyik fajtája a hadsereg – utazóruházat volt. A kaftánok mellett poddevkát is viseltek - burkolattal ellátott ruhát. A felsőruházat másik típusa a cipzár, amelyet rossz időben vagy úton viseltek.

A parasztasszonyok ingbe, napruhába, ponevába voltak öltözve (szoknyaszerű ruházat derékra kötve. A lány szalag formájú fejpántot viselt. A házas nők gondosan rendbe hozták a hajukat kokoshnik alatt. Dushegreit a vállukra vetették - széles és rövid kabát ujjak nélkül.

Órafeladat:

- Jelölje fel a képeken látható ruhák nevét. (lásd az előadást)

- A táblán az iskolamúzeum paraszti életének tárgyai láthatók. Az Ön feladata az objektum megjelenítése és helyes elnevezése. (minden csapat diákjai egyenként jönnek ki, megmutatják és megneveznek egy-egy tárgyat a paraszti életből)

- Minden kép alá jelölje be a paraszti edények nevét! (lásd az előadást)

A szóbeli folyóirat 2. rovata „A bojárok, nemes városiak élete és élete”.

Tanár szava– sok évszázaddal ezelőtt megjelentek a városok. Akkoriban falvak épültek a folyók partján. Ilyen kis falvakból indult ki a városok története.

2 tanuló előadása.

A) bojárok és előkelő városlakók házai

B) bojárok és előkelő városlakók ruhái

A) A település köré kerítés épült. A támadás alatt a lakók utána futottak. Városunkban van egy uralkodó - egy herceg vagy helyettese - egy polgármester. A város közepén volt egy templom. Itt minden fő kérdés eldőlt. Később megjelent a városban egy Kreml, melynek fala mögött a herceg és a nemesek laktak, fegyvereket tároltak, és ítélték el a városlakókat. A városlakókat minden nap a Kremlből – a városközpontból – érkező harangok ébresztették. A város közepén volt a katedrális tér. A Kremlben is volt egy fakunyhó, ahol a börtön volt.

A nemesi városiak többszintes, leggyakrabban háromszintes házakat emeltek. A kúriák – az úgynevezett gazdag házak – mesés megjelenésűek voltak. Faragványokkal és figurákkal díszítve. Az udvar nagy területet foglalt el. Volt itt kert, veteményeskert, melléképületek, műhelyek és a tulajdonos háza. A ház abból állt pince, ahol a tároló helyiségek voltak, a második emeleten kamrák tulajdonos, étkező és egyéb helyiségek. A legfelső emeleten lakott a háziasszony és a gyerekek kastély. A házban mindig volt kéményes kályha, és a kályhát agyagcserepekkel díszítették - csempe.

Régen a nap korán kezdődött, még hajnal előtt. A háziasszony kelt fel először, és parancsot adott a házimunkára. Nem volt szokás, hogy a család 12 óra körül gyűlt össze az ebédlőben. Ekkor a tulajdonos befejezte a vállalkozását, a háziasszonynak volt ideje házimunkát végezni. Ebéd előtt mindig imádkoztunk. Vacsora után, régen, minden ember elaludt. Alvás után a család hozzálátott a dolgához, és így tovább este 6 óráig. Az alkonyat kezdete azt jelentette, hogy ideje lefeküdni.

B) A bojárok, gazdag kereskedők széles, bő, élénk színű, arannyal és ezüsttel hímzett ruhát viseltek. A gallérokat drágakövekkel díszítették. A széles és hosszú ruhákat opashnynak nevezték. Nagyon hosszú ujjuk volt, amit hátul megkötöttek.

A gazdag városlakók nagyon szerették a bundákat. Még a hideg évszakban is hordták, hogy megmutassák gazdagságukat. Meleg időben pedig sablegallért erősítettek a ruhákra. A bundákat úgy varrták, hogy belül a szőrzet legyen, felül pedig selyemmel vonták be. A szőrmék és a gombok sokkal drágábbak voltak, mint maguk a ruhák.

Nélkülözhetetlen részlet volt egy öv - egy szárny. Speciálisan magasan a mellkas alatt voltak bekötve, hogy a hasa kilógjon.

A városi nők még fényűzőbb és elegánsabb ruhákat viseltek. A lányok koronát és szalagot viseltek. A nők a kikájuk alá tűrték a hajukat. A kézművesek feleségei, mint a parasztasszonyok, szerettek napruhát hordani, párnázott melegítőt tettek a tetejére, kicskát a fejükre. Sálakat is hordtak – legyeket. A városi nők szerették az üveg- és rézkarkötőket, a fából és csontból készült gyűrűket.

A gazdag városlakók és városlakók puha csizmát hordtak a lábukon, míg a szegények szárú cipőt.

Órafeladat:

- Mit jelentenek ezek a szavak? (csempék, pince, tornyok, kastélyok, tuskó, szárny, lugasok)

- Ki tudja gyorsabban kitölteni a rejtvényt, és megnevezni, hogy a rejtvényben szereplő személy melyik osztályba tartozik?

A „Kézművesek és kereskedők élete és élete” című szóbeli folyóirat 3. szakasza.

2 diák mondja:

A) iparosházak

B) a kézművesek és kereskedők fő foglalkozásai

A) A kézművesek házai egyemeletesek voltak, és a városban a külvárosban - a város megerősítetlen részén - helyezkedtek el, nem csak kézművesek éltek, hanem kereskedők is, akik a város lakosságának többségét tették ki. A posadot településekre osztották fel olyan lakosok, akik ugyanazon szakma képviselői voltak. A posad utcáit a lakosok - kézművesek - Kalachnaya, Kuznetskaya, Goncharnaya foglalkozásairól nevezték el. A posad nagyon hasonlított egy falura. Régen mindenki úgy épített, ahogy akart, így gyakran házak zárták el az utcát. Maguk az utcák görbék és piszkosak voltak.

A kézművesek etették és felöltöztették a városlakókat. Ezek pékek, hentesek, tímárok és mások voltak. A kézművesek nagyon büszkék voltak képességeikre – „Sok mesterember van, de kevés a mester.”

B) De a város nem lenne város, ha nem lenne fő kereskedelmi területe. A régi időkben sok város vendégudvarral kezdődött - a vendégek ott szálltak meg, voltak bevásárlóárkádok, kereskedőudvarok áruraktárral. A városlakók nagyon szerettek alkudozni. Általában a Kreml falai közelében helyezkedett el. Minden sor bizonyos árut adott el. Voltak boltok, ahol ikonokat és könyvsorokat árultak. Továbbra is ékszerészek voltak, a következő sorban halat árultak. A tetves sorban pedig használt ruhákat, cipőket és mindenféle régi holmit árultak. Nem mindenki vásárolt semmit, de mindenki sietett alkudni, mert innen értesült a legfrissebb hírekről. Így az üzeneteket az aukción kiáltották ki. Az aukcióról az utcákon bármely irányba haladva az utazók egy posadában találták magukat. Ha egy városi kézműves élete a műhelyben telt, akkor a kereskedő minden idejét az aukción töltötte. Különösen a paprika, a mazsola, a dió és az üvegáru volt a kereslet. A kereskedők az árukon kívül híreket hoztak különböző városokból.

A városban a kézművesek és kereskedők mellett éltek kocsisok- emberek, akik lovakat tartottak az emberek szállítására. Házaik a városból kivezető legfontosabb utak közelében álltak. Szolgálat emberek is éltek a városban - íjászok, tüzérek. Városőrként szolgáltak, békeidőben kereskedelemmel és kézművességgel foglalkoztak.

Tanár- És a kézműves, a kereskedő és a bojár - minden városlakónak volt saját kertje, szántója és istállója tehenekkel és disznókkal. Ezért minden városlakó paraszti munkával is foglalkozott, családját minden szükségessel ellátva.

Órafeladat.

– Tudja, honnan származik a hét hét péntek kifejezés?

Kiderült, hogy a péntek a régi időkben munkaszüneti nap volt. Sokáig ez volt a különböző kereskedelmi kötelezettségek teljesítésének napja is. Pénteken pénzt vettek fel, és megígérték, hogy a következő héten szállítják a megrendelt árut. Pénteken megkapták az árut, és pénzt ígértek érte a következő pénteken. Régen azt mondták a szabályok megsértőiről: „Heti hét pénteke van.”

- Mi a szabadság?

(Hasonló foglalkozású kézművesek által lakott városrész, pl. fazekasság, kovácsmesterség, bőrműves, íjászat)

Mi az a nyamvadt sor a piacon?

(bevásárlóterem, ahol használt és régi dolgokat árultak)

Kit hívtak kocsisnak?

(olyan személy, aki lovakat tartott emberek szállítására)

Mit csináltak az íjászok?

(háborúban a várost őrizték, békeidőben kereskedelemmel, kézművességgel foglalkoztak)

A leckében tanult anyagok megerősítése.

A tanult anyag konszolidálásához a hallgatók a következő feladatot kapják:

1. Válaszoljon arra a kérdésre, hogy miben különbözik egy paraszt élete a városlakóétól! Mi volt hasonló?

2. Mik voltak az ősi orosz ruházat jellemzői?

3. Válaszolj a kérdésre: hol, egy városban vagy faluban szeretnének a srácok élni.

Az óra végén a tanulók hangulatjelekkel jelzik, hogy tetszett-e nekik az óra vagy sem.

Összegezve a tanulságot.

A tanár jegyzi a tanulók munkáját, megnevezi a nyerteseket, osztályzatokat ad, és megköszöni az órán végzett munkájukat.



Oszd meg barátaiddal vagy spórolj magadnak:

Terhelés...