A föld mozgása és a napfény. Óraösszefoglaló, technológiai térkép és előadás a "Föld napi forgása" témában

Célok:

  • Alkoss ötleteket az évszakok változását okozó okokról.
  • Ismertesse a földfelszín egyenetlen felmelegedésének jellemzőit!

Obor szerencse:

  • tellúr;
  • földgömbök (minden asztalhoz);
  • multimédiás projektor (leckerészek diabemutatója);
  • „Föld bolygó” tankönyv szerzője. A.A Lobzhanidze, Prosveshcheniye Kiadó, 2006;
  • atlasz „Föld bolygó” („Gömb” sorozat) 2-3.

Az óra előrehaladása

I. Szervezési mozzanat (bevezető szó a tanártól).

II. Tesztelés - az előző leckékből tanult anyagok összegzése.

1. feladat:„Bolygók parádéja”. A bolygók és a Nap nevével ellátott kártyákat kirakják az asztalra. ("zárt" oldal).
10 diák odajön az asztalhoz, kártyákat vesz, kinyitja és sorrendbe állítja. Minden tanuló emlékszik „a saját” bolygójának egy-egy különlegességére.

2. feladat: Az első feladat során az egyik tanuló felírja a táblára: „Kozmikus címünk”. (Univerzum – Tejútrendszer – Naprendszer – Földbolygó stb.)

Általánosítás. Az eredmények értékelése.

III. Új anyagok tanulása.

Tudod, hogy a Föld forog. Hogyan? (a tengelye körül).Mennyi ideig tart egy forradalom befejezése? (24 órán belül).

Képzeljük el, hogy a Föld megállt, és nem forog a tengelye körül. Milyen következményekkel jár a rotáció megszűnése? (Az időszámlálás eltűnik. Nem változik a nappal és az éjszaka. A megvilágított oldalon 100 fok felett lesz a hőmérséklet, a „sötét” oldalon pedig erős fagyok lesznek. Az óceánok eltűnnek - nappal az oldalon kiszáradnak, az éjszakai oldalon pedig megfagynak.

A tengelye körüli forgáson kívül mozog-e a Föld más módon is? (a Nap körül)
- Mennyi időbe telik a Földnek, hogy egy kört teljesítsen a pályáján? A pontos választ a tankönyved 43. oldalán találod. (365 nap, 9 perc, 9 másodperc)
- 4 év alatt egy plusz nap nyerhető. Ezt az évet szökőévnek hívják.

Tekintsük a Föld helyzetét a Nap körüli forgási síkjához képest (1. számú rajz a táblán)

Bemutató tellúrral

1) A Föld forgása a Nap körül.

A tengely megváltoztatja a helyzetét? (Nem)
- Az évszakonként azonos szögben esik a napfény? (Nem)

A tellúr bizonyos napokat jelöl, minden évszakhoz egyet. Milyen hónapokba esnek? (március, június, szeptember, december)
- Nem véletlenül választották ezeket a napokat. Ezekben a napokban a Föld egyedülálló pozíciót foglal el a Naphoz képest.

Bemutató a Tellúron, megállókkal a megjelölt napokon.

Most írd le a füzetedbe a dián jelölt napokat. 1. függelék (4. dia)

December 22. – téli napforduló (leghosszabb éjszaka és legrövidebb nappal)
21.III – tavaszi napéjegyenlőség (nappal = éjszaka).1. függelék (5. dia)
22.VI – nyári napforduló napja (leghosszabb nappal és legrövidebb éjszaka)1. függelék (4. dia)

IX. 23. – az őszi napéjegyenlőség napja (nap = éjszaka) 1. függelék (5. dia)

Séma a táblán

Nézd meg a diát. Ki van világítva a Föld északi sarkvidéke június 22-én? (Igen)
- Hogy hívják ezt az időt? (sarki nap)
- És a másik féltekén, a déli sarkvidéken? (sarki éjszaka)
- Így néz ki a sarki éjszaka. 1. függelék (6. sz. dia)
- És így – sarki nap. 1. függelék (7. dia)

Összegzés:

Mi történik a Földön a Föld keringésének eredményeként? (Évszakváltás)
- Ezen kívül mit befolyásol még a Föld keringési mozgása? (Éjjel-nappal)
- November van. Milyen különleges nap vár ránk decemberben? (téli napforduló)
- Hogyan fog elhelyezkedni a Nap a horizont felett? (Alacsony)

És akkor újra emelkedni kezd!

Földgömbbel dolgozni

Az előtted lévő földgömbön vonalak vannak, amelyeket pontozott vonal jelöl. Nevezd el őket. (Északi és déli trópusok, északi és déli sarki körök)
- Ezek párhuzamok vagy meridiánok? (Párhuzamok)
- Írjuk le egy füzetbe. Poláris körök (66,5 É, 66,5 S) Trópusok - párhuzamosok, ahol a Nap évente kétszer van a zenitjén (23,5 É, 23,5 D)1. függelék ( 8. dia)
- Ezek a vonalak termikus zónákra osztják bolygónkat. 1. függelék (9. dia)
- Hány termikus zóna azonosítható? (5) . Nevezd el őket.
- Milyen termálzónában élünk? (Északi mérsékelt égövön)

Következtetés.

A Föld nem csak a tengelye és a Nap körül forog. Még mindig részt vesz a galaktikus mozgalomban. 1. függelék (10. dia)
- A 45. oldalon található tankönyvben keresse meg a Föld egy fordulatának idejét a Naprendszerrel együtt a Galaxis középpontja körül. (220 millió év)
- Mekkora a forgási sebesség? (250 km/s)
- De ez még nem minden! Galaxisunkkal együtt a Föld részt vesz az intergalaktikus mozgásban. 1. függelék (11. dia)

Általánosítás: - Tehát együtt forogunk a Földdel? (A tengely körül, a Nap körül, a Tejút-galaxis közepe körül és részt vesz az intergalaktikus mozgásban)

D/z: 42-45. Tegyen különbséget a sarki körök és a trópusok között.

Osztály: 5

Tétel: földrajz (UMK - Letyagin A. A.)

Az óra típusa: kombinált

Az óra célja:

Az óra céljai:

2. Vegye figyelembe a Föld napi forgásának sajátosságait, földrajzi következményeit!

Az óra előrehaladása:

Megszólalt a vidám csengő.

Készen állsz a leckére?

Hallgassunk és beszélgessünk

És segítsétek egymást!

Tegnap mindenki hívott holnap,
A holnapot pedig tegnapnak fogják hívni.
Ez az egész rejtélyem

Kezdett közelebb kerülni...

A napot ellopták az égről. (Éjszaka)

Egymás után, egymás után,
A testvérpár békésen sétál.
Testvér felébreszti az egész népet,
A nővérem pedig éppen ellenkezőleg,

A tanár egy prezentációt tartalmaz, amely képeket, a Föld tengelye körüli forgásának animációit és az ezekkel kapcsolatos kérdéseket tartalmaz.

Mik azok a trópusok?

Mutasd meg a trópusokat a földgömbön.

Mi az egyenlítő?

Mutasd meg az Egyenlítőt a földgömbön.

A tanár magyarázata:

Minél magasabban van a Nap a horizont felett, annál több naphőt és fényt kap a Föld felszíne. Bolygónk szinte párhuzamos napsugarak folyamatos áramlásában van. Beesésük szöge a Föld felszínén ugyanabban az időpillanatban eltérő, és az adott hely helyzetétől függ.

a földrajzi pólusokhoz (lásd 10. ábra 25. o.)

Milyen fényzónában található a területünk?

(Diák története)

Testnevelés perc

Hadd tisztázzam, hogy a Föld 23 óra 56 perc és 4 másodperc alatt tesz teljes körforgást, ez egy sziderikus nap. A modern tudósok pedig geoidnak nevezik a Föld alakját.

Vizsgálat.

Coriolis erők.G. Coriolis (1792-1843)

Elsődleges konszolidáció: teszt (2-3 perc) és önteszt a tárgylemezen.

Visszaverődés

Mi volt a célod a leckével?

Házi feladat

A kíváncsiak: írjanak egy mini-esszét „Ha a Föld nem forogna...”

    Találós kérdések az időről és az évszakokról [Elektronikus forrás]. – Hozzáférési mód: http://riddle.su/zagadki_pro_vremena_goda.html, ingyenes. Sapka. a képernyőről.

    A nappal és az éjszaka változása [Elektronikus forrás]. – Hozzáférési mód: http://www.youtube.com/watch?v=rEkj0q2IVfg, ingyenes. Sapka. a képernyőről.


"Munkalap"

F.I. ________________________________________________Dátum:_______________

Az óra témája: _____________________________________________________________

Cél:___________________________________________________________________

Új anyagok tanulása

(25. oldal, 11. ábra) 1.________________________________________________________________________________________ 2.________________________________________________________________________________________ 3.__________________________________________________________________________________________

(csoportos munka 24-25. o.)

Jellegzetes

Egyenlítői, mérsékelt égövi, sarki

(a megfelelő aláhúzással)

1.Hol található?

2. A nap állapota

3. Hőmérséklet

Kérdések a videokliphez:

1. Milyen irányba forog a Föld?__________________________________________________

2. Milyen irányban történik napkelte és napnyugta?________________________________________________

3. Melyik két pont marad mozdulatlan, amikor a Föld forog?___________________________

4. Milyen képzeletbeli egyenest alkotnak ezek a pontok?____________________________________________

5. Hogyan történik a nappal és az éjszaka változása?______________________________________________________________________

6. Mennyi a Föld egy fordulata a tengelye körül? _____________________________________________

7. Hogy hívják a nap hosszát?______________________________________________________________

______________________________________________________________________________

(párban dolgozni 26. o.):

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Rögzítés:

A) A sarkiban;

B) Mérsékelt;

B) A trópusokon.

3. A Föld tengelyirányú forgásának fő földrajzi következménye:

A) Évszakok változása;

B) nappal és éjszaka változása;

C) Természeti zónák változása.

A) Évszakok változása;

B) nappal és éjszaka változása;

D) Coriolis erő keletkezik.

5. Válassza ki a helyes állításokat:

A dokumentum tartalmának megtekintése
„A lecke technológiai térképe A Föld napi forgása”

Technológiai óratérkép

Osztály: 5

Tétel: földrajz

Téma: A Föld napi forgása

Az óra típusa: kombinált

Az óra célja: megszervezni a tanulók tevékenységét a Föld napi forgásának sajátosságainak, a megvilágítási zónáknak a felismerése és megismerése érdekében.

Az óra céljai: 1. Ismertesse meg a tanulókkal a világítási zónákat és azok jellemzőit;

2. Vegye figyelembe a Föld napi forgásának jellemzőit és földrajzi következményeit!

Tervezett tanulási eredmények

Téma

Metasubject

Személyes

1. Elképzelések kialakítása a Föld mozgásairól és azok következményeiről;

2. A földrajzi információ megtalálásának és felhasználásának alapkészségeinek elsajátítása;

3. A Föld mozgásával kapcsolatos földrajzi ismeretek mindennapi életben történő felhasználásához szükséges készségek és képességek kialakítása

Kognitív UUD: önállóan azonosítani és megfogalmazni egy témát és célokat; tudatosan és önként konstruálja meg a beszédmegnyilatkozásokat szóban és írásban; azonosítani az elsődleges és másodlagos információkat;

Szabályozási UUD:

tanulási feladatokat állít fel a tanulók által már ismertek alapján, kiemeli a már elsajátított és még tanulnivalót, értékeli az elsajátítás minőségét és szintjét;

Kommunikatív UUD : és társaik; a monológ és párbeszédes beszédformák elsajátítása az anyanyelv nyelvtani és szintaktikai normáinak megfelelően

1. Kognitív és információs kultúra kialakítása, ezen belül a diagramokkal végzett önálló munkavégzés képességeinek fejlesztése;

2. A tolerancia kialakítása, mint a másik emberhez, véleményéhez, világnézetéhez való tudatos és barátságos attitűd normája;

3. A társadalmi normák és viselkedési szabályok elsajátítása csoportokban.

Óraterv

lecke szakaszai / színpadi feladat

tanári tevékenység

tanulói tevékenységek

alakult UUD

Szervezeti

pillanat(motivációt nevelési tevékenységek)

A színpad feladata: a tanulók érdeklődése és motiválása az órára

Üdvözli a tanulókat és a vendégeket az osztályteremben.

Megszólalt a vidám csengő.

Készen állsz a leckére?

Hallgassunk és beszélgessünk

És segítsétek egymást!

Üdvözlöm a vendégeket.

A tanárok hallgatnak.

Barátságos hozzáállás egymáshoz.

Frissítés tudás.

A színpad feladata: érdeklődni az óra témája iránt, meghatározni az óra céljait és további céljait

Felkéri Önt, hogy találjon ki találós kérdéseket, és fejtse ki véleményét arról, hogy miről fog szólni a lecke témája:

Tegnap mindenki hívott holnap,
A holnapot pedig tegnapnak fogják hívni.
Ez az egész rejtélyem
Itt az ideje, hogy hívj (nap)

Kezdett közelebb kerülni...

A napot ellopták az égről. (Éjszaka)

Egymás után, egymás után,
A testvérpár békésen sétál.
Testvér felébreszti az egész népet,
A nővérem pedig éppen ellenkezőleg,
Azonnal aludni hív. (Éjjel-nappal)

A tanár egy prezentációt tartalmaz, amely képeket, a Föld tengelye körüli forgását ábrázoló animációkat és kérdéseket tartalmaz.

Akkor miről fogunk ma beszélni?

Miért változik a nappal és az éjszaka?

Srácok, határozzák meg az óra témáját és céljait.

Mit fogunk tenni az órán, hogy elérjük céljainkat?

Rejtvényeket fejtenek meg.

A bemutató megtekintése.

Határozza meg az óra témáját és céljait!

Írd le az óra témáját és céljait! (mindenki kitűz magának egy célt)

Válaszoljon a tanár kérdéseire (munka a tankönyvvel, kiegészítő irodalom, nézze meg az előadást)

Lépjen kapcsolatba a tanárral.

Figyelje a társak válaszainak helyességét.

Hallgassa meg beszélgetőpartnerét.

Találgasson az óra témájával kapcsolatban.

Alkoss olyan állításokat, amelyek a beszélgetőpartner számára érthetőek.

Önállóan határozza meg és fogalmazza meg az óra céljait.

Főszínpad

A színpad feladata: bemutatni a megvilágítási zónákat, azok jellemzőit, figyelembe venni a Föld tengelye körüli forgásának sajátosságait.

Emlékezzünk arra, amit már tudunk:

Mik azok a trópusok?

Mutasd meg a trópusokat a földgömbön.

Mik azok a földrajzi pólusok?

Mutasd meg a földgömb pólusait, hány van belőlük.

Mi az egyenlítő?

Mutasd meg az Egyenlítőt a földgömbön.

Mely napok nagyon fontosak bolygónk számára?

Miért változnak az évszakok?

A tanár magyarázata:

Tudjuk, hogy a Föld egyszerre mozog évente a Nap körüli pályáján és naponta mozog a tengelye körül. Milyen szögben dől el a Föld tengelye a keringési síkhoz képest?

A Föld helyzete a nap körüli pályán és a Föld tengelye dőlésszögének állandósága ahhoz vezet, hogy a Nap horizont feletti magassága megváltozik.

Minél magasabban van a Nap a horizont felett, annál több naphőt és fényt kap a Föld felszíne. Bolygónk szinte párhuzamos napsugarak folyamatos áramlásában van. Beesésük szöge a Föld felszínén ugyanabban az időpillanatban eltérő, és az adott hely földrajzi pólusokhoz viszonyított helyzetétől függ (lásd: 10. ábra, 25. oldal)

A megvilágítástól függően megvilágítási zónákat különböztetnek meg, amelyeket a trópusok és a sarki körök korlátoznak.

A 11. ábra szerint a 25. oldalon írja le a megvilágítási zónák nevét.

Hány megvilágítási zónát különböztetnek meg a tudósok? Sorold fel őket...

Most dolgozzunk csoportokban. Minden csoport egy övet jellemez a terv szerint. Idő 3 perc. Emlékezzünk a csoportmunka szabályaira...

A munka ellenőrzése a képernyőn lévő dia segítségével történik.

Melyik fényzónában található a belgorodi régió?

Melyik fényzónában található hazánk fővárosa?

Srácok, mi a sarki nappal és éjszaka? Melyik fényzónában fordulnak elő ezek a jelenségek? Mit tudsz róluk? A tankönyv szövegében mit írnak róluk? A tankönyvekben nagyon kevés információ található, gyakorlatilag nincs. Az osztálytársad üzenetet készített a sarki nappal és éjszaka kapcsán.

Testnevelés perc

A tanár felajánlja, hogy nézze meg a videó történetet, és válaszoljon számos kérdésre:

1. Milyen irányban forog a Föld?

2. Milyen irányban kel és nyugszik a nap?

3. Melyik két pont marad mozdulatlan, amikor a Föld forog?

4. Milyen képzeletbeli egyenest alkotnak ezek a pontok?

5. Hogyan történik a nappal és az éjszaka változása?

6. Mennyi a Föld egy fordulata a tengelye körül?

7. Hogy hívják a nap hosszát?

Hadd tisztázzam, hogy a Föld 23 óra 56 perc és 4 másodperc alatt tesz teljes körforgást, ez egy sziderikus nap.

A Föld tengelyirányú forgásának számos földrajzi következménye van. És hogy melyeket tanulja meg a 26. oldalon található tankönyv szövegével és ezzel a páros munkavégzéssel kapcsolatos feladattal.

Vizsgálat.

A tengelyirányú forgás másik legfontosabb következménye a forgási erő kialakulása.Coriolis erők.A 19. században először egy francia tudós számolta ki a mechanika területénG. Coriolis (1792-1843) . Ez az egyik tehetetlenségi erő, amelyet azért vezetnek be, hogy figyelembe vegyék a mozgó referenciakeret forgásának az anyagi pont relatív mozgására gyakorolt ​​hatását. Hatása röviden a következőképpen fejezhető ki: az északi féltekén minden mozgó test jobbra, a déli féltekén pedig balra elhajlik. Az Egyenlítőn a Coriolis-erő nulla.

Válaszoljon kérdésekre.

Mutassa be a trópusokat, az egyenlítőt és a földrajzi pólusokat a földgömbön.

A tanárok hallgatnak.

Válaszoljon kérdésekre

A tanárok hallgatnak.

Válaszoljon kérdésekre

Egyénileg dolgoznak a tankönyv szövegével, felírják a fényzónák nevét.

Ismételje meg a csoportos munka szabályait. Feladatok fogadása.

Csoportokban dolgoznak.

Olvassa el a szöveget, válassza ki a szükséges információkat és töltse ki a táblázatot ( 1. függelék)

Igény esetén az elkészült feladatot felolvassák. Meghallgatják társaikat, és irányítják válaszaikat.

Válaszoljon kérdésekre.

A tanárok hallgatnak

Válaszoljon kérdésekre.

A tanárok hallgatnak

Hallgassa meg az üzenetet.

Végezzen szemgyakorlatokat.

A tanulók alaposan átnézik az anyagot, majd válaszolnak a kérdésekre.

1. A Föld nyugatról keletre forog.

2. Napkelte keleten; naplemente nyugaton van.

3. A fix pontok az Északi- és a Déli-sark.

4. A képzeletbeli egyenest a Föld tengelyének nevezzük.

5. Amikor a Föld a tengelye körül forog, a napsugarak megvilágítják a felé fordított részt.

6. Egy tengely körüli fordulat 24 órával egyenlő, azaz. napokon.

7. A napkelte és napnyugta közötti időszakot a nap hosszának nevezzük.

Dolgozz párban a 26. oldaltól.

Ha szükséges, olvassa el az elkészült feladatot.

A tanár hallgat és jegyzetel egy füzetbe.

Hallgassa meg beszélgetőpartnerét.

Ellenőrzik társaik válaszainak helyességét és a földgömbön való megjelenítés helyességét.

Hallgassa meg beszélgetőpartnerét

Oktatási együttműködés tervezése a tanárral

Tankönyvből rajz alapján keresse meg a szükséges információkat.

Pedagógiai együttműködés tervezése társaikkal; a monológ és párbeszédes beszédformák elsajátítása az anyanyelv nyelvtani és szintaktikai normáinak megfelelően .

Keresse meg és emelje ki a szükséges információkat, határozza meg az elsődleges és másodlagos információkat;

proaktív együttműködés az információkeresésben és -gyűjtésben

Oktatási együttműködés tervezése a tanárral

Hallgassa meg beszélgetőpartnerét

Válassza ki a szükséges információkat a videóból, határozza meg a fő és másodlagos információkat

Pedagógiai együttműködés tervezése kortárssal; a monológ és a párbeszédes beszédformák elsajátítása.

Keresse meg és emelje ki a szükséges információkat, határozza meg az elsődleges és másodlagos információkat; proaktív együttműködés az információkeresésben és -gyűjtésben

Oktatási együttműködés tervezése a tanárral

Összegezve a tanulságot

A szakasz célja: a lefedett anyag elsődleges megszilárdítása

Elsődleges konszolidáció (3. függelék)

Végezze el a tesztfeladatokat.

Önteszt a teszt kritériumai alapján (3. függelék)

Fogadja el és mentse el a tanulási feladatot. Legyen képes helyesen értékelni magát.

Reflexió az oktatási anyagok tartalmáról

A szakasz célja: a lefedett tartalom ismertségi szintjének meghatározása

1. A mai anyagok közül melyiket ismerte már?

2. Milyen újdonságokat tanultál ma?

3. Mit gondolsz, ma eredményesen dolgoztál?

4. Hogyan hat az emberre a Föld forgása?

Mi volt a célod a leckével?

Elérted a célodat vagy sem (5-7 fő válaszol)

Válaszoljon kérdésekre.

Elemezzék tevékenységeiket az órán.

Olvassa el a lecke célját, és döntse el, hogy sikerült-e elérni vagy sem.

Hallgassa meg beszélgetőpartnerét. Alkoss olyan állításokat, amelyek a beszélgetőpartner számára érthetőek.

Elemezze tevékenységeit az órán.

Házi feladat

A színpad feladata: a tanulók felkészítése a téma továbbtanulására

Írjon házi feladatot a naplóba, és tegyen fel kérdéseket

Tanulási feladat elfogadása és mentése

1. függelék

Fényszalagok és jellemzőik (csoportos munka)

Jellegzetes

Forró

1. Hol található?

2. A nap állapota

3. Hőmérséklet

Jellegzetes

Mérsékelt

1. Hol található?

2. A nap állapota

3. Hőmérséklet

Jellegzetes

Poláris

1. Hol található?

2. A nap állapota

3. Hőmérséklet

2. függelék

Diáküzenet

Sarkkörök figyelemre méltó abban, hogy ezek azok a területek határai, ahol sarki nappalok és éjszakák vannak.

Poláris nap- az az időszak, amikor a Nap nem esik a horizont alá. Minél távolabb van az Északi-sarkkörtől a sarkig, annál hosszabb a sarki nap. Az Északi-sarkkör szélességi fokán (66,5 °) csak egy napig tart, és a sarkon - 189 napig. Az északi féltekén, az északi sarkkör szélességi fokán a sarki napot június 22-én, a nyári napforduló napján, a déli féltekén, a déli sarkkör szélességi fokán pedig december 22-én tartják.

Sarki éjszaka az északi sarkkör szélességi fokán egy naptól a sarkokon 176 napig tart. A sarki éjszaka során a Nap nem jelenik meg a horizont felett. Az északi féltekén az északi sarkkör szélességi fokán ezt a jelenséget december 22-én figyelik meg.

Lehetetlen nem megjegyezni egy olyan csodálatos természeti jelenséget, mint a fehér éjszakák. Fehér éjszakák- ezek a nyár eleji fényes éjszakák, amikor az esti hajnal összefolyik a reggelhez, és egész éjjel tart a szürkület. Mindkét féltekén megfigyelhető a 60°-ot meghaladó szélesség, amikor a Nap középpontja éjfélkor legfeljebb 7°-kal esik a horizont alá. Szentpéterváron (kb. 60° É) a fehér éjszakák június 11-től július 2-ig tartanak, Arhangelszkben (64° É) - május 13-tól július 30-ig.

3. függelék

1. Melyik megvilágítási zónában éri a Föld felszíne a déli nap közvetlen sugarait télen és nyáron egyaránt?

A) A sarkiban;

B) Mérsékelt;

B) A trópusokon.

2. Az évszakok váltakozása azért következik be

A) A Föld forog a tengelye körül;

B) A Föld gömb alakú;

B) A Föld a Nap körül kering.

3. A Föld tengelyirányú forgásának fő földrajzi következménye:

A) Évszakok változása;

B) nappal és éjszaka változása;

C) Természeti zónák változása.

4. A Föld keringési mozgásának földrajzi következményei:

A) Évszakok változása;

B) nappal és éjszaka változása;

B) A fényzónák azonosítása;

D) Coriolis erő keletkezik.

5. Válassza ki a helyes állításokat:

A) Ősszel a madarak délre repülnek, és a hó elolvad;

B) Télen a sarki zónában sarki nap figyelhető meg;

C) Az Antarktiszon a tél júniusban kezdődik;

D) A sarki zónában a nap alacsonyan van a horizont felett;

D) Az egyenlítői zónában télen hűvösebb, mint nyáron.

Értékelési kritériumok:

  • 5. C), D), E)

„5” minden válasz helyes

"4" egy vagy két hiba

"3" több mint három hiba

A prezentáció tartalmának megtekintése
„Prezentáció egy földrajzórához: A Föld napi forgása”

MBOU "A Szovjetunió hőséről, A. M. Rudoyról elnevezett 1. számú Boriszov középiskola"

Napi forgatás Föld

MBOU "BOSH No. 1

A. M. Rudoyról nevezték el"

Borisovka falu, 2015



Napi forgatás Föld




A világítási zónák jellemzői (csoportos munka)

Jellemzők (terv)

1.Hol található?

2. A Nap állapota

3.Hőmérsékletviszonyok


A világítási zónák jellemzői (csoportos munka)

Jellemzők (terv)

Egyenlítői

1.Hol található?

Az északi és déli trópusok között

2. A Nap állapota

A Nap évente kétszer van a zenitjén. A nappal és az éjszaka hosszában kicsi a különbség

3.Hőmérsékletviszonyok

Mindig meleg van.


A világítási zónák jellemzői (csoportos munka )

Jellemzők (terv)

Mérsékelt

1.Hol található?

A trópusok és a sarki körök között

2. A Nap állapota

A nap soha nincs zenitjén

3.Hőmérsékletviszonyok

Négy évszak van. A hőmérséklet évszakonként nagyon változó


A világítási zónák jellemzői (csoportos munka)

Jellemzők (terv)

Poláris

1.Hol található?

A pólusok és a sarki körök között

2. A Nap állapota

Megkülönböztetik a sarki nappalt és a sarki éjszakát

3.Hőmérsékletviszonyok

Egész évben hideg van



Kérdések a videóhoz:

  • 1. Milyen irányban forog a Föld?
  • 2. Melyik irányba kel és nyugszik a nap?
  • 3. Melyik két pont marad mozdulatlan, amikor a Föld forog?
  • 4. Milyen képzeletbeli egyenest alkotnak ezek a pontok?
  • 5. Hogyan történik a nappal és az éjszaka változása?
  • 6. Mennyi a Föld egy fordulata a tengelye körül?
  • 7. Hogy hívják a nap hosszát?

A Föld tengelyirányú forgásának földrajzi következményei (párban dolgozni 26. o.)


A Föld tengelyirányú forgásának földrajzi következményei (párban dolgozni 26. o.)

  • A nappal és az éjszaka változása;
  • Napközben a Föld fűtése és hűtése;
  • A természetes folyamatok napi ritmusa;
  • A Föld bizonyos alakja (a sarkokon lapos);
  • Coriolis-erő keletkezik





A teszt értékelési kritériumai:

  • 1. B)
  • 2. B)
  • 3. B)
  • 4. A), B)
  • 5. C), D), E)

„5” minden válasz helyes

"4" egy vagy két hiba

"3" több mint három hiba


Házi feladat

Kíváncsiak számára: írjon egy miniesszét

"Ha a Föld nem forogna..."


  • Letyagin, A. A. Földrajz. Alapfokú szak: 5. évfolyam [Szöveg]: tankönyv általános oktatási intézmények tanulói számára / A.A. Letyagin; főszerkesztőség alatt V.P. Dronova. – M.: Ventana – Graf, 2012. – 160 p.: ill.
  • Találós kérdések az időről és az évszakokról [Elektronikus forrás]. - Hozzáférési mód: http://riddle.su/zagadki_pro_vremena_goda.html, ingyenes. Sapka. a képernyőről.
  • A nappal és az éjszaka változása [Elektronikus forrás]. - Hozzáférési mód: http://www.youtube.com/watch?v=rEkj0q2IVfg, ingyenes. Sapka. a képernyőről.

TÉMA: A FÖLD TENGELYFORGÁSA

CÉLKITŰZÉS: 1. A tanulók megismertetése a Föld földrajzi pólusaival. 2. Időegységek. 3.A Föld tengelyirányú forgásának földrajzi következményei.

NE felejtse el: 1. Észrevehető-e az ember számára a Föld forgása? 2. Hány óra van egy napban?

ÚJ ANYAG TANULÁSA

A FÖLD MOZGÁSÁNAK KÉT FŐ TÍPUSA: 1. A tengelye körüli forgás 2. A Nap körüli keringés.

A FÖLD FORGÁSA TENGELYE KÖRÜL A tengely ferde a pályasík felé - 66,5 Állandóan a Sarkcsillag felé irányítva A képzeletbeli Föld tengelyének a Föld felszínével való metszéspontjait földrajzi pólusoknak nevezzük.

KÉT FÖLDRAJZI PÓLIUS VAN – A Jeges-tenger középső részén az Antarktiszon

TENGELYFORGÁS A Föld a tengelye körül az óramutató járásával ellentétes irányban forog, azaz. nyugatról keletre. A Föld 24 óra alatt teljes körben forog tengelye körül.

A NAP EGY TERMÉSZETES, TERMÉSZETADOTT ALAPVETŐ IDŐEGYSÉG. Egy nap 24 órára, egy óra 60 percre, egy perc 60 másodpercre van felosztva. Minél gyorsabban forog a bolygó a saját tengelye körül, annál rövidebb a nappal, annál hosszabb. Az Uránusz 12 órán át forog a tengelye körül A Vénuszon egy nap 243 földi napot vagy 5832 földi órát tart.

A FÖLD TENGELYFORGÁSÁNAK FÖLDRAJZI KÖVETKEZMÉNYEK VAN. 1. A tengely körüli forgás befolyásolja a bolygó alakját. A föld a sarkoknál kissé lapított. 2. A Föld forgása miatt a felszínén mozgó összes test az északi féltekén jobbra, a déli féltekén balra elhajlik. A folyókban az eltérítő erő hatására a víz az egyik parthoz nyomódik, így az északi féltekén a jobb part, a déli féltekén pedig a bal part meredek. Az eltérés befolyásolja a szél és az óceáni áramlatok irányát.

3. A Föld forgásának köszönhetően bekövetkezik a nappal és az éjszaka változása. Ez a felület felmelegedését vagy lehűlését okozza. A napi változásokkal számos természetes folyamat megváltozik. Az élő szervezetek alkalmazkodtak a cirkadián ritmushoz.

HA A FÖLD MEGÁLLNA FORGÁSA TENGELYE KÖRÜL ÉS A NAP KÖRÜL, AKKOR a napos oldalon a hőmérséklet elérné a +100 fokot, és az összes víz elpárologna Az örök hideg birodalma, ahol a föld nedvessége felhalmozódna an jégsapka.

A TANULT ANYAG ÁBRÁZOLÁSA 1. Nevezze meg a Föld mozgásának két fő típusát! 2. Milyen irányban forog a Föld a tengelye körül? 3. Milyen következményekkel jár a Föld tengelye körüli forgása? 4. Miért nem tökéletes gömb a Föld? 5. Hogyan hat a nappal és éjszaka változása az élő szervezetekre?

D/Z 9. bekezdés.

Felhasznált irodalom: 1. Textbook by V. Dronov, L.E. Saveljeva FÖLDRAJZ. Földrajz M. Bustard. 2016 Földrajz tanár a Mendyukinsky Középiskolában. Strokina I.S.

2. dia

A munka célja:

Számítsa ki a Föld forgási sebességét a tengelye körül úgy, hogy megméri a Nap sebességét az égbolton a területünkön.

3. dia

A Föld tengely körüli forgásának bizonyítéka

A Föld egy tengely körül forog nyugatról keletre, azaz. óramutató járásával ellentétes irányban. Ebben az esetben a forgási szögsebesség, vagyis az a szög, amelyen keresztül a Föld bármely pontja elfordul, azonos, és óránként 15°. A lineáris sebesség a szélességtől függ: az Egyenlítőn a legmagasabb - 464 m/s, a földrajzi pólusok pedig mozdulatlanok. A Föld tengelye körüli forgásának fő fizikai bizonyítéka a Foucault-féle lengőingával végzett kísérlet.

4. dia

Miután J. Foucault francia fizikus 1851-ben Párizsban (a Pantheonban) elvégezte híres kísérletét, a Föld tengelye körüli forgása megváltoztathatatlan igazsággá vált. A Föld tengelyirányú forgásának fizikai bizonyítékát a 10. meridián íve is bizonyítja, ami a Föld pólusokon való összenyomódását bizonyítja, és ez csak a forgó testekre jellemző. És végül a harmadik bizonyíték a zuhanó testek eltérése a dőlésszögtől a pólusok kivételével minden szélességi fokon. Ennek az eltérésnek az az oka, hogy tehetetlenségük magasabb lineáris sebességet tart fenn magasságban a földfelszínhez képest.

5. dia

A Föld tengelyirányú forgásának földrajzi jelentősége rendkívül nagy. Mindenekelőtt a Föld alakját érinti: bolygónk összenyomódása a pólusokon a tengelyirányú forgás eredménye. Korábban, amikor a Föld nagyobb sebességgel forgott, a poláris kompresszió nagyobb volt. A Föld tengelyirányú forgása a vízszintesen mozgó testek (szelek, folyók, tengeráramlatok stb.) eredeti irányuktól való eltérését okozza: az északi féltekén - jobbra, a déli féltekén - balra

6. dia

A Föld más bolygókhoz hasonlóan a Nap körül mozog. A Földnek ezt az útját pályának nevezik (latinul orbita - pálya, út). A Föld pályája egy körhöz közeli ellipszis, amelynek egyik fókuszában a Nap áll. A Föld és a Nap távolsága egész évben 147 millió km és 152 millió km között változik. A Föld körülbelül 29,8 km/s átlagsebességgel kering nyugatról keletre, és 365 nap 6 óra 9 perc 9 másodperc alatt teszi meg a teljes utat. Ezt az időszakot sziderális évnek nevezik.

7. dia

A Föld forgási sebességének elméleti meghatározása

S=2 π R1 T=24 óra υ =2 πR1:T R= 6,4 × 1000000 m π =3,14 R1=R*cosφ φ=55,75 cosφ=0,56 R1=R*cosφ =3, 6*100000 × 3,14 × 3,6 × 1000 000 m) : (24 × 3600 s) = (22,5 × 10 000 m) : 864 = 0,026 × 10 000 = 260 m/s

Óra témája: §9 „A Föld tengelyirányú forgása” (2.4 lecke a „Föld az Univerzumban” című részben)

Alapvető oktatóanyag: V.P. Dronov, L.E. Savelyeva, M. Bustard, 2012. Földrajz. Földrajz.

Cél: képet alkotni a Föld bolygó tengelye körüli forgásáról és a Föld tengelye körüli forgásának földrajzi következményeiről.

A dokumentum tartalmának megtekintése
„Előadás a „Föld tengelyirányú forgása” témában tartott leckéhez”

Jól oldottad meg a teszteket?

  • 1. lehetőség 1) c) Föld
  • 2) b) 8
  • 3) b) Szaturnusz
  • 4) b) gázgolyók
  • 5) b) Nap
  • 6) b) csillagkép
  • 2. lehetőség 1c) Végtelen
  • 2) b) Higany
  • 3) b) csillag
  • 4) a) Szaturnusz
  • 5) c) Merkúr, Vénusz, Föld, Mars,
  • Jupiter, Szaturnusz, Uránusz, Neptunusz.
  • 6) b) NEM.



Az óra témája: A Föld tengelyirányú forgása.


Óraterv

1. A Föld forgása a tengelye körül.

2. A Föld forgásának földrajzi következményei.


A Föld tengelyirányú mozgása

Egy nap (24 óra) a Föld teljes körforgása a tengelye körül.


Földrajzi vonatkozások :

1. A nagy forgási sebesség miatt (30 km/sec.) tengelye körül a Föld a pólusokon lapított, és alakja van geoid.

2. A Föld forgása miatt minden mozgó test behajlik Északi féltekék jobbra , és be Yuzhny – balra .


egyenlítő

Északi pólus

Déli pólus

A Föld alakja és mérete

A Föld tengelye- a képzeletbeli vonal, amely körül a Föld napi forgása történik, 66,5°-os szöget zár be a síkhoz képest.

A Föld tengelye körüli forgása miatt a pólusokon lapított, és alakja van ellipszis (geoid)

Északi és Déli-sark– a forgástengely és a földfelszín metszéspontjai.

A Föld leghosszabb kerülete az egyenlítő(40 076 km)

A Föld függőleges (poláris) sugara 6357 km

A Föld vízszintes (egyenlítői) sugara 6378 km

Átlós sugara 6375 km



3. mert tengelyirányú Megtörténik a Föld forgása


Az Északi-sarkról nézve a Föld forog a tengelye körül:

A. északról délre

B. délről északra

V. nyugatról keletre

G. keletről nyugatra


Az Északi-sarkról nézve a Föld forog a tengelye körül...

V. nyugatról keletre


A. nappal és éjszaka változása

B. évszakváltás

V. évszak


A Föld tengelye körüli forgása meghatározza:

A. nappal és éjszaka változása


S a p a s i b o u r o k

Gratulálok




Oszd meg barátaiddal vagy spórolj magadnak:

Terhelés...