"Buyuk ko'rinmas narsa havodir." Tayyorgarlik guruhining bolalari bilan birgalikda o'quv va tadqiqot faoliyati

Bo'limlar: Maktabgacha yoshdagi bolalar bilan ishlash , "Dars uchun taqdimot" tanlovi

Dars uchun taqdimot








Orqaga oldinga

Diqqat! Slaydni oldindan ko'rish faqat ma'lumot uchun mo'ljallangan va taqdimotning barcha xususiyatlarini aks ettirmasligi mumkin. Agar siz ushbu ish bilan qiziqsangiz, to'liq versiyasini yuklab oling.

Darsning maqsadi: bolalarda havo va uning xossalari haqidagi tasavvurlarini shakllantirish.

Dars maqsadlari:

  • bolalarning havoning xususiyatlari haqidagi bilimlarini boyitish va mustahkamlashga hissa qo'shish, bolalarning havoning odamlar, hayvonlar va o'simliklar hayotidagi ahamiyati haqidagi tushunchalarini kengaytirish;
  • bolalarda asosiy tajriba asosida sabab-oqibat munosabatlarini o'rnatish va xulosalar chiqarish qobiliyatini rivojlantirish;
  • Atmosfera havosini ifloslantiruvchi manbalar, toza havoning salomatligimiz uchun ahamiyati, ekologik xavfsizlikning ayrim qoidalari haqidagi asosiy g‘oyalarni mustahkamlash, bolalarning ekologik ongini rivojlantirish;
  • bolalar va kattalar bilan turli tadbirlarga jalb qilish orqali bolalarning hamkorlik ko'nikmalarini rivojlantirish;
  • muloqot madaniyatini tarbiyalash, bolalarning nutq faolligini faollashtirish.

Darsning borishi

- Bolalar, diqqat bilan tinglang va topishmoqni toping:

Bizga uning nafas olishi kerak
Balonni shishirish uchun.
Biz bilan har soatda,
Ammo u bizga ko'rinmas!

- Nima bu?

- To'g'ri, bu havo. Va bugun biz haqiqiy tadqiqotchilar kabi havo haqida gaplashamiz. Buning uchun sizni laboratoriyaga taklif qilaman.

O'qituvchi rasmni ko'rsatadi (2-slayd) Yer sayyorasi tasviri bilan.

- Bizning Yer sayyoramiz har tomondan qalin havo qatlami bilan o'ralgan.

Bu ajoyib qobiq atmosfera deb ataladi. Agar u bo‘lmaganida, barcha tirik mavjudotlar kunduzi Quyoshning kuydiruvchi nurlari ostida, kechasi esa kosmik sovuqdan nobud bo‘lar edi. Havosiz bizning Yer sayyoramiz o'lik cho'lga aylanadi.

Qayerga bormaylik, dengiz yoki quruqlik orqali borsak, havo bor.

- Qaysi biringiz havoni ko'rdingiz? Men buni laboratoriyamizda ham ko‘rmayapman, lekin bu yerda ekanligini bilaman. Va endi biz siz bilan birga bunga ishonch hosil qilamiz.

Kuzatish 1. Havoni qanday aniqlash mumkin.

- Agar siz uning harakatini yaratsangiz, havoni aniqlash oson. Fanni yuzingiz oldida silkit. O'zingizni qanday his qildingiz?

(Havo ko'rinmaydi, lekin uni engil shabada kabi terida his qilish mumkin).

Kuzatish 2 (paketlar bilan)

- Va shuningdek, havo sumkada "tutilishi" mumkin. Bizning sumkalarimizda nima bor? (havo)

-U nimaga o'xshaydi? Biz uni ko'ramizmi? Nega biz uni ko'rmayapmiz? (Havo rangsiz, shaffof)

– Havo bilan to'ldirilgan sumka qanday bo'lib qoldi? (elastik)

– Har xil yumshoq narsalarni havo bilan to'ldirish (to'ldirish) mumkin. Ob'ektlarni to'ldirish orqali havo elastik bo'ladi va shaklsiz narsalar shakllanadi. (Yumshoq, shaklsiz to'pni puflang va bolalarga teginishlariga ruxsat bering.) Qanday jismlarning ichida havo bor? (To'p, avtomobil shinalari)

Kuzatish 3. Somon bilan tajriba.

- Havoni yana qanday ko'rish mumkin? Har bir odamdan bir somon olib, uni bir stakan suvga puflang. Suvdan pufakchalar bilan nima chiqadi?

Yana qanday pufakchalarni puflay olasiz? (sovunli)

– Sovun pufakchalari ichida nima bor? (havo)

XULOSA: Havo hamma joyda.

Kuzatish 4. Barcha jismlarda havo bor.

O'qituvchi stolida suv solingan idish va kichik narsalar (tosh, tugma, shimgich va boshqalar) bor.

– Bu narsalarda havo bormi? (bolalar javoblari)

- Men bu narsalarni suvga tushiraman va nima sodir bo'lishini diqqat bilan kuzatasizmi? (ob'ektlar cho'kadi (pastga tushadi), ulardan pufakchalar chiqib, yuqoriga ko'tariladi)

– Pufakchalar havodir, u ob'ektda bo'lgan va ob'ekt suvga tushganda undan chiqib ketgan. Havo pufakchalari yuqoriga ko'tarildi; havo suvdan engilroq.

Kuzatish 5: Havo joy egallaydi.

- Menda pastki qismiga qog'oz yopishtirilgan stakan bor. Nima deb o'ylaysiz, stakanni suvga qo'ysangiz, barg nima bo'ladi, ho'l bo'ladimi yoki quruq qoladimi?

Stakanni teskari burab, sekin suvga tushiring (stakan to'g'ri ushlanishi kerak), u pastki qismiga tegguncha. Keyin stakanni suvdan chiqaramiz. Nima uchun stakan tagidagi qog'oz varaq quruq qoldi?

(bolalar javoblari)

- Stakanda havo bor, u suvni bargni ho'llashiga yo'l qo'ymagan, suvni stakanga qo'ymagan.

Endi men barg bilan stakanni suvga tushiraman, lekin stakanni biroz egib ushlayman. Suvda nima ko'rinadi? Havo pufakchalari ko'rinadi. Ular qayerdan kelgan? Havo stakanni tark etadi va uning o'rnini suv egallaydi. Bizning varaqimizga nima bo'ldi? U namlandi. Suv oynadan havoni siqib chiqardi va o'z o'rnini egalladi, butun joyni egalladi va qog'oz parchasini ho'lladi.

Xo'sh, biz havo haqida nimani bilib oldik? (3-slayd)

  • Havo hamma joyda.
  • Shaffof, rangsiz, ta'msiz va hidsiz.
  • Suvdan engilroq.

U shaffof va ko'rinmas
Yengil va rangsiz gaz.
Vaznsiz sharf bilan
U bizni o'rab oladi.

O'YIN "HID BILAN"

Havoning o'zi hech qanday hidga ega emas, lekin hidlarni olib yurishi mumkin. Oshxonadan olingan hidga ko'ra, u erda qanday taom tayyorlanganligini taxmin qilamiz.

Ko'zlaringizni yuming, burningizni chimchilang. Men sizning yoningizdan bir narsani olib o'taman, siz esa uni hididan taniysiz. Boshqariladimi?

(yo'q, burun yopiq)

Burunni oching. Endi esa? Hid havo orqali tarqaladi, shuning uchun biz havoni yutganimizda uni hidlaymiz.

Jismoniy MINUT. Nafas olish mashqlari.

Odam qanday nafas oladi? Kaftingizni ko'kragingizga qo'ying va nafas olishingiz qanday sodir bo'lishini his qilasizmi?

Nafas olish - yaxshi havo (kislorod) yutadi

Nafas olish - yomon havoni chiqaradi (karbonat angidrid)

Inson butun umri davomida nafas oladi, unga har soniyada hayot uchun havo kerak.

– Nafas olmaslik uchun og'iz va buruningizni qo'lingiz bilan yoping. Siz nimani his qildingiz, nimani boshdan kechirdingiz?

Inson yashashi mumkin

Oziq-ovqatsiz - 30 kun;

Suvsiz - 14 kun;

Havosiz - bir necha daqiqa. (slayd 4)

- Biz shunchaki nafas olayotganda va havo chiqarganimizda, biz uni ko'ramizmi?

Biz nafas olayotgan havoni qachon ko'rishimiz mumkin? (qishda og'zingizdan bug' chiqadi).

Biz chuqur nafas oldik
Biz oson nafas olamiz.
(4 soniya davomida sekin nafas oling va nafas oling)
Bir burun teshigidan nafas oling
Va sizga tinchlik keladi.
(bir burun teshigi orqali uzoq nafas olish va chiqarish, ikkinchi burun teshigini ko'rsatkich barmog'ingiz bilan yoping)

Chuqur nafas - qo'llar yuqoriga,
Uzoq vaqt davomida nafas oling - qo'llarni yon tomonlardan pastga tushiring.

- Nima uchun odam to'g'ri nafas olishi muhim? (Kasal bo'lmaslik uchun)

Burun orqali to'g'ri nafas olayotganda, burundagi havo isiydi, kirlardan tozalanadi va o'pkaga kiradi.

Faqat toza havo sog'liq uchun foydalidir. Olimlar - EKOLOGLAR - Yerdagi havoning tozaligini kuzatadilar. Ular odamlarning tabiatga qanday ta'sir qilishini, havo ifloslanishini kamaytirish uchun nima qilishlari mumkinligini o'rganadilar.

- Hayotimizda havoni nima ifloslantiradi? (5-slayd)

(zavodlar tutuni, yong'inlar, chiqindi gazlar, chang, sigaret tutuni ...)

– Havoni toza saqlash uchun nima qilish kerak?

(zavodlar va fabrikalarda havo, suv yo'llari va yo'laklarni tozalash uchun maxsus filtrlar o'rnatiladi; daraxtlar, butalar, gullar ekish; xonalarni ventilyatsiya qilish, changni tozalash)

Kuzatish 6.

– Havoni qizdirsangiz nima bo'lishini bilasizmi?

Bo'sh shisha ustiga qo'yilgan shar shisha iliq suvga botirilganda shishiradi, sovuq suvga botirilganda esa o'chadi.

Havo isitiladi, kengayadi va shishani tark etadi. Shuning uchun havo shari shishib ketdi. Issiq havo ko'tariladi.

– Inson havoning bu xususiyatidan qayerda foydalanadi? (aeronavtika) (6-slayd)

Kuzatish 7. Shamol - havo harakati.

Ventilyatorni yoqing va bolalar shamolni his qilishlariga imkon bering.

Shamol qayerdan keldi?

Muxlis nima uchun? (issiq havoda havoni tozalang)

- Shamol nima? (havo harakati)

Biz shamolni ko'ra olmaymiz, chunki havo shaffof, lekin bulutlarning suzayotganini, daraxtlardagi barglarning chayqalishini, daraxt shoxlarining chayqalishini kuzatishimiz mumkin)

- Inson uzoq vaqtdan beri havoning xususiyatlaridan foydalanishni o'rgangan. Havo qayerda ishlaydi? (7-slayd)

DARS NATIJASI:

Bugun havo haqida nimani bilib oldingiz? (slayd 8)

  • Havo tabiatning bir qismidir. U atrofimizdagi hamma joyda, biz undan nafas olamiz.
  • Havo ko'rinmas, shaffof.
  • Havo harakatlanishi mumkin.
  • Havoning hidi yo'q, lekin u harakatlanayotganda hidlarni olib yurishi mumkin.
  • Havo qizdirilganda kengayadi va sovutilganda qisqaradi.
  • Hammamizga havo kerak. Usiz hayot yo'q.

Tajribalardan qaysi biri sizga ko'proq yoqdi, u bizga havoning qaysi xususiyati haqida gapirib berdi?

Bilasizmi, havo yana bir ajoyib xususiyatga ega - siz havo bilan o'ynashingiz mumkin. Ular hatto havo bilan o'ynash uchun maxsus o'yinchoqlar sotadilar. (Pinwheels, sovun pufakchalari, uçurtmalar ...)

Bugun biz havo bilan tajriba va tajriba o'tkazish orqali havoning xususiyatlarini bilib oldik. O'ylaymanki, siz do'stlaringizga va ota-onangizga bugun laboratoriyamizda o'rgangan barcha qiziqarli narsalarni aytib berasiz. Va sizning onalaringiz va otalaringiz sizga havoning boshqa xususiyatlari haqida aytib berishlari va ensiklopediyalarda "buyuk ko'rinmas odam" haqida o'qishlari mumkin.

Bolalar, dars uchun rahmat, siz bilan muloqot qilish juda yoqimli va qiziqarli bo'ldi.

Adabiyot:

  1. "Havo" komp. Yu.I. Smirnov. – Sankt-Peterburg: Sova, 1998 yil.
  2. Voronkevich O.A. "Ekologiyaga xush kelibsiz!" – Sankt-Peterburg: Detstvo-Press, 2007 yil.
  3. Kulikovskaya I.E., Sovgir N.N. "Bolalar eksperimenti" - M.: Rossiya Pedagogika Jamiyati, 2005 yil.
  4. Nikolaeva S.N. “Maktabgacha yoshdagi bolalarni jonsiz tabiat bilan tanishtirish. Bolalar bog'chasida tabiatni boshqarish" - M.: Rossiya Pedagogika Jamiyati, 2003 yil.
  5. Pavlenko I.N., Rodyushkina N.G. "Maktabgacha ta'lim muassasasida nutqni rivojlantirish va tashqi dunyo bilan tanishish: Integratsiyalashgan sinflar. – M.: T.Ts. Sfera, 2006 yil.
  6. Parker S., Oliver K. "Inson va tabiat" (100 savol va javob) / trans. ingliz tilidan MM. Jukova, S.A. Pylaeva. - M.: "Rosmen-Press" ZAO, 2006 yil.
  7. "Bolalarning sabablariga ilmiy javoblar". 5 yoshdan 9 yoshgacha bo'lgan bolalar uchun tajriba va tajribalar / Muallif-tuzuvchi Zubkova N.M. - Sankt-Peterburg: Rech, 2009 yil.
  8. Tugusheva G.P., Chistyakova A.E. "O'rta va katta maktabgacha yoshdagi bolalarning eksperimental faoliyati: Uslubiy qo'llanma - Sankt-Peterburg: Detstvo-Press, 2009 yil.

"Havo ko'rinmas" loyihasi.

MKOU Pudojgorskiy o'rta maktabi



Loyiha ishtirokchilari:

Katta yoshdagi aralash yoshdagi o'quvchilar (4-5 yosh)

O'qituvchilar;

Ota-onalar.

Davomiyligi: 2 hafta

Loyiha turi: axborot va tadqiqot

Ta'lim sohasi : Idrok. Tabiat dunyosi. Xavfsizlik


Loyihaning maqsadi:

Loyiha maqsadlari:


Loyiha davomida hal qilingan muammoli masalalar:

Nega havosiz hayot yo'q?

Nima uchun havo ko'rinmas deb ataladi?

Qanday qilib havoni ko'rish yoki teginish mumkin?

Shamol nima?

Shamol qanday?

Shamol qanday qilib odamlarga zarar etkazishi yoki yordam berishi mumkin?

Kutilayotgan natija:

O‘quvchilar havoning xossalari haqida tushunchaga ega bo‘ladilar; havoning o'simliklar va hayvonlar uchun odamlarga keltiradigan foydalari haqida gapira oladi va havoni ifloslanishdan himoya qilish kerakligi haqida bilimlarga ega bo'ladi.

Oldingi ish:

Illyustratsiyalar, suhbatlar, badiiy adabiyotlarni o'qish, sharlar, sovun pufakchalarini puflash, shamol, bug'ni kuzatish.

Loyiha tashkiloti:

1-bosqich. Tayyorgarlik

Muammoning bayoni, tadqiqot ishining maqsad va vazifalarini aniqlash.

Bayram uchun sovun pufakchalari va puflangan sharlar bilan guruhda o'ynab, bolalarda sharlar va sovun pufakchalari nima uchun shishirilayotgani qiziqib qoldi. Ularni shishirishga nima yordam beradi? Bularning barchasi qanday sodir bo'ladi? Bolalar havoning u bilan nima aloqasi borligi va sovun pufakchalarini yaratishga qanday yordam berganiga hayron bo'lishdi. Shunda o‘qituvchi sharni puflay boshladi va uni puflagandan so‘ng: “Nima uchun sharcha shishirildi? U yerda nimani shishiryapmiz...?” Mulohaza va suhbat davomida bolalar muammoni aniqladilar: "Havo nima?" "Bu qayerdan keladi?"

Muammoga muvofiq, bolalar o'qituvchi bilan birgalikda muammoni keyingi tadqiq qilish uchun vazifalar qo'yadilar:

1) Havo haqida iloji boricha ko'proq ma'lumot oling.

2) Havo bilan tajriba o'tkazish.

Ko'rgazmali o'quv qurollari va ko'rgazmali materiallarni tanlash

Bolalar eksperimenti uchun texnik bazani yaratish:

Asosiy jihozlar: turli hajm va shakldagi suv bilan o'ynash uchun idishlar;

tabiiy materiallar: toshlar, qum, qayta ishlangan materiallar: teri bo'laklari, sharlar, sumkalar

Ota-onalar bilan ishlash :

Savol berish.

Papkalarni loyihalash - slaydlar, papkalar - qisqichbaqalar. Badiiy so'zlarni tanlash, topishmoqlar.

Chizmalar ko'rgazmasi.

Shaxsiy suhbatlar.

Ota-onalar burchagini loyihalash, loyiha mavzusi bo'yicha maqolalar, maslahatlar, tavsiyalarni joylashtirish


2-bosqich

Loyiha doirasida tadqiqotni tashkil etish.

1. Ta'lim faoliyati

2. Kuzatishlar.

4. Tajribalar va tajribalar.

"Ko'rinmas havo" rasmlar ko'rgazmasining dizayni


3-bosqich

Tadqiqot natijalarini taqdim etish. 1) Ko'ngilochar eksperimentlar va havo bilan tajribalar kartotekasini tuzish

2) Bolalar ishtirokida "Havo bilan tajribalar" ijodiy taqdimoti.

3) Ochiq dars “Biz havo haqida nimalarni bilamiz”.


Havo va shamol haqida she'rlar

  • Jismoniy tarbiya daqiqasi:
  • joyida yurish qo'llarimizni boshimizdan yuqoriga silkit "suzuvchi" harakatlar qo'llar boshning tepasida uchburchak shaklida oldimizda qo'llarimizni silkiting qo'llar belga, yon tomonga egilish joyida aylantiring

U shaffof va ko'rinmas, Yengil va rangsiz gaz. Vaznsiz sharf bilan U bizni o'rab oladi. U o'rmonda - qalin, xushbo'y, Shifo beruvchi infuzion kabi, Qatronlar yangiligining hidlari, Eman va qarag'ay hidlari. Yozda issiq, Qishda sovuq eydi, Ayoz shisha ustida yotganda Yaltiroq oq chekka. Biz uni sezmaymiz Biz u haqida gapirmaymiz. Biz shunchaki nafas olamiz - Biz uni chetlab o'ta olmaymiz!


  • Burun orqali ko'krak qafasiga o'tadi

Va u qaytib ketmoqda

U ko'rinmas va hali ham

Biz usiz yashay olmaymiz (havo)

  • U shunchalik kattaki, butun dunyoni egallaydi
  • Shu qadar kichikki, havo har qanday yoriqga sig'ishi mumkin
  • Maydon bo'ylab yuradi, Qo'shiq aytadi va hushtak chaladi Daraxtlarni sindiradi Yerga egiladi. (Shamol).
  • 1) U yenglarini silkitib, daraxtlarni egdi. (Shamol)
  • 2) Hayvon emas, balki hayqiriq. (Shamol)
  • 3) Qanotlari yo'q, hamma joyda uchadi (Shamol)
  • 4) U tez-tez uchib yuradi, u ko'plab daraxtlarni sindirib tashlagan, lekin hech kim uni hech qachon ko'rmagan yoki hech qaerda ushlab turmagan. (Shamol)

5) Men qayin daraxtini silkitaman, sizni itarib yuboraman, sizga hujum qilaman, hushtak chayman. Kimman? Taxmin qila olasizmi? (Shamol)

  • 6) Oyoqsiz yuguradi, qanotsiz uchadi. (Shamol)

Havo bilan tajribalar

Stakanni teskari aylantiring va sekin idishga tushiring. Bolalar e'tiborini stakanni juda tekis ushlab turish kerakligiga qarating.

Xulosa: stakanda havo bor, u suvga kirmaydi.

Suvda nima ko'rinadi? (Havo pufakchalari ko'rinadi).

Xulosa:

Bolalardan bir piyola suvga somon qo'yish va unga puflash so'raladi. Nima bo'ladi? (Bu bo'ron bo'lib chiqdi).

Xulosa: Havo bizning ichimizda. Biz naychaga puflaymiz va u chiqadi. Ammo ko'proq zarba berish uchun biz birinchi navbatda yangi havoni nafas olamiz, so'ngra naycha orqali nafas olamiz va biz pufakchalarni olamiz.

Bolalar pinwheelda zarba berishga taklif qilinadi. Nafas olingan havo pichoqlarga uriladi va ularni aylantira boshlaydi. Siz nafas oldingiz va chiqardingiz, havo ko'chib o'tdi va shabada bo'ldi. Bu shuni anglatadiki, havo harakat qilganda shamol hosil qiladi. Ko'krakdan havo oqimidan hosil bo'lgan shabada aylanuvchi patnisning pichoqlarini aylantirdi.

Xulosa: havo ob'ektlarni harakatga keltirishi mumkin.

Tajriba 5. “Havo qayerda yashiringan? »

Uskunalar: plastik qoplar, tish pichog'i.

Ayting-chi, atrofimizdagi havoni ko'ryapsizmi? (yo'q, biz ko'rmayapmiz)

Xo'sh, u qanday havo? (ko'rinmas) .

Bir oz havo olamiz.

Stoldan plastik qoplarni olib, havoni ushlashga harakat qiling.

Xaltalarni burang.

Paketlarga nima bo'ldi? (ular puflashdi, shakllandi)

Xaltani siqib ko'ring. Nega u ishlamayapti? (Ichkarida havo bor)

Havoning bu xususiyatidan qayerda foydalanish mumkin? (shishiriladigan matras, qutqaruv kemasi).

Xulosa qilaylik: Havoning shakli yo'q, u urgan narsaning shaklini oladi.

Endi sumka orqali qo'lingizga qarang. Qo'lni ko'ryapsizmi? (ko'ramiz) .

Xo'sh, u qanday havo? (u shaffof, rangsiz, ko'rinmas).

Keling, tekshirib ko'ramiz, ichkarida havo bormi?

O'tkir tayoqni oling va sumkani ehtiyotkorlik bilan teshib qo'ying. Uni yuzingizga olib keling va qo'llaringiz bilan bosing.

Nimani his qilyapsiz? (shivirlash) .

Havo shu tarzda chiqadi. Biz buni ko'rmayapmiz, lekin his qilamiz.

Endi qanday xulosa chiqarishimiz mumkin? Havo ko'rinmaydi, lekin uni his qilish mumkin.

Xulosa: Havo shaffof, ko'rinmas, rangsiz va hech qanday shaklga ega emas.


Tajriba 6. “Havoni qanday ko'rish mumkin? »

Uskunalar:

(havo harakati - shabada)

(Bu biz chiqargan havo)

(Havo pufakchalari ko'tariladi)

Xulosa:


  • Uskunalar:
  • Nima bo'ladi? Suv stakanga tushadimi? Nimaga yo'q?
  • Bolalardan stakanni yana suv solingan idishga tushirish so'raladi, lekin endi ular stakanni to'g'ri emas, balki biroz egib turishlari so'raladi.
  • Suvda nima ko'rinadi? (Havo pufakchalari ko'rinadi) .
  • Ular qayerdan kelgan? Havo stakanni tark etadi va uning o'rnini suv egallaydi.
  • Xulosa: Havo shaffof, ko'rinmas.

Tajriba 7. “Havo harakati”

Uskunalar:

(daraxtlar chayqaladi, bulutlar yuguradi, pinwheel aylanadi, og'izdan bug 'chiqadi)

(muxlis)

(Biz havo harakatlanayotganini his qilamiz)

Xulosa:


  • Tajriba № 3. "Havo ko'rinmas"
  • Uskunalar: suv, shisha, peçete bilan katta shaffof idish.
  • Stakanning pastki qismiga qog'oz peçete mahkamlashingiz kerak. Stakanni teskari aylantiring va asta-sekin suv idishiga tushiring.
  • Bolalar e'tiborini stakanni juda tekis ushlab turish kerakligiga qarating. Ular stakanni suvdan olib, salfetkaga tegishdi, u quruq bo'lib chiqdi.
  • Nima bo'ladi? Suv stakanga tushadimi? Nimaga yo'q?
  • Bu stakanda havo borligini isbotlaydi, bu esa stakanga suv kirishiga to'sqinlik qiladi. Va suv yo'qligi sababli, u salfetkani namlay olmaydi.
  • Bolalardan stakanni yana suv solingan idishga tushirish so'raladi, lekin endi ular stakanni to'g'ri emas, balki biroz egib turishlari so'raladi.
  • Suvda nima ko'rinadi? (Havo pufakchalari ko'rinadi) .
  • Ular qayerdan kelgan? Havo stakanni tark etadi va uning o'rnini suv egallaydi.
  • Xulosa: Havo shaffof, ko'rinmas.

Tajriba 8. “Havoning vazni bormi? »

Uskunalar: taxminan 60 sm uzunlikdagi tayoq bilan almashtirilishi mumkin.O'rtasiga ip va uchiga sharlarni bog'lang)

(Havosiz to'p engilroq bo'ldi)

Xulosa:


  • Tajriba № 3. "Havo ko'rinmas"
  • Uskunalar: suv, shisha, peçete bilan katta shaffof idish.
  • Stakanning pastki qismiga qog'oz peçete mahkamlashingiz kerak. Stakanni teskari aylantiring va asta-sekin suv idishiga tushiring.
  • Bolalar e'tiborini stakanni juda tekis ushlab turish kerakligiga qarating. Ular stakanni suvdan olib, salfetkaga tegishdi, u quruq bo'lib chiqdi.
  • Nima bo'ladi? Suv stakanga tushadimi? Nimaga yo'q?
  • Bu stakanda havo borligini isbotlaydi, bu esa stakanga suv kirishiga to'sqinlik qiladi. Va suv yo'qligi sababli, u salfetkani namlay olmaydi.
  • Bolalardan stakanni yana suv solingan idishga tushirish so'raladi, lekin endi ular stakanni to'g'ri emas, balki biroz egib turishlari so'raladi.
  • Suvda nima ko'rinadi? (Havo pufakchalari ko'rinadi) .
  • Ular qayerdan kelgan? Havo stakanni tark etadi va uning o'rnini suv egallaydi.
  • Xulosa: Havo shaffof, ko'rinmas.

Tajriba 9.

"Sirli pufakchalar"

Vazifa - Uskunalar -


Tajriba 10

"Sovun pufakchalarini puflash."

Vazifa - Uskunalar -


Tajriba 11.

"Urush kemasi".

Vazifa - Uskunalar -


6-sonli havo bilan tajriba.

O'qituvchi bolalardan qaysi o'yinchoqda havo ko'pligini yaxshi bilishini so'raydi. Bu o'yinchoq yumaloq, sakrashi, dumalab tushishi va uloqtirilishi mumkin. Ammo agar uning ichida teshik paydo bo'lsa, hatto juda kichik bo'lsa ham, undan havo chiqadi va u sakrab o'tolmaydi. (Bolalarning javoblari tinglanadi, to'plar tarqatiladi). Bolalardan avval o'chirilgan to'p bilan, keyin oddiy to'p bilan polga urishlari so'raladi. Farqi bormi? Nima sababdan bir to'p poldan osongina sakrasa, ikkinchisi zo'rg'a sakraydi?

Xulosa: to'pda qancha havo ko'p bo'lsa, u shunchalik yaxshi sakraydi.

Havo tajribasi № 7

10-sonli havo bilan tajriba.


11-sonli havo bilan tajriba.

12-sonli havo bilan tajriba.



O'rta guruh bolalari bilan havo bilan tanishish uchun kuzatishlarni rejalashtirish.

Yil fasli

Kuzatishlar

KUZ

1. Kuz boshidagi havo: salqin, shaffof.

2. Shamolli va sokin havoda bulutlarni kuzatish. Nega bulutlar suzadi? Bulutlar baland yoki past ekanligiga e'tibor bering. Kumulus (paxta to'plari kabi) va sirrus (patlar kabi - engil, shaffof) bulutlar haqida fikr bering.

QISH

1. Bulutli (sovuq va nam) va ochiq kunlarda havo (quruq, burun va yonoqlarni "chaqadi").

2. Tutunni kuzatish: nam, shamolli havoda tutun tarqaladi; sovuq havoda tutun ustuni bor.

3. Suzib yuruvchi qorlarni kuzatish. Bu nima ekanligini tushuntiring.

BAHOR

1. Bahor shamoli: toza, yangi, iliq.

2. Shamolning ko'lmaklar orqali to'lqinlarni qanday haydashini tomosha qiling. Nega to'lqinlar bor?

YOZ

1. Shamolni kuzatish: issiq, engil, salqin. Daraxtlarning tepalari egilib, shoxlari chayqalsa, shamol kuchli va shiddatli bo'ladi. Agar barglar biroz chayqalsa, shamol kuchsizdir. Momaqaldiroqdan oldin qanday qilib kuchli shamol changni ko'tarib, aylanayotganini tomosha qiling.

2. Momaqaldiroqni tomosha qilish. Chaqmoq chaqishi va momaqaldiroqning qarsak chalishi orasidagi vaqt qancha kam bo'lsa, yomg'ir shunchalik tez boshlanishini tushuntiring.

3. Bulutlar va bulutlarni solishtirish.

Bolalar uchun havo bilan tajribalar




  • Havo mayin moviy,
  • Osonlik bilan va yuragingizdan mamnun nafas oling. Biz ba'zan unutamiz -
  • Bizga havo ijaraga berilgan,
  • U yerdagilar orasida yagona,
  • Hayot g'alaba qozonishi uchun,
  • Biz havoni himoya qilishimiz kerak.
  • Sayyorangizga g'amxo'rlik qiling
  • Axir, dunyoda boshqa hech kim yo'q!
  • Bizga uning nafas olishi kerak
  • Balonni shishirish uchun
  • Biz bilan har soatda
  • Lekin biz buni ko'rmayapmiz. Nima bu? (havo)

  • 1. Uning qayerda yashashi noma’lum, u yerga cho‘kib, daraxtlarni bukadi. U hushtak chalganda, daryoda titroq bor, Mischievous, lekin siz to'xtamaysiz.
  • 2. Qo'lsiz, oyog'i yo'q, Lekin darvozani ochadi.
  • 3. U o‘tloq yo‘li bo‘ylab yugurdi – Ko‘knorilar boshlarini qimirlatib qo‘ydilar. U ko'k daryo bo'ylab yugurdi - daryo bo'g'ilib qoldi.
  • 4. Shoxlarni sindiradi - changni ko'taradi. Siz uni eshitasiz, lekin uni ko'rmaysiz.
  • Ehtiyotkorlik bilan shamol darvozadan chiqdi; U derazani taqillatdi va tom bo'ylab yugurdi. Men qush gilosining shoxlari bilan biroz o'ynadim va tanishlarimning chumchuqlarini nimadir deb tanbeh qildim. Va quvnoqlik bilan yosh qanotlarini yoyib, u chang bilan poygaga uchib ketdi.

Turli materiallar bilan ishlash qoidalari: Suv bilan:

  • Ish tugagandan so'ng:




Atrofimizda guruhda, ko'chada, uyda har doim havo bor ; Agar biz balonni puflashni boshlasak, havo taqdim etilgan barcha bo'shliqni to'ldiradi.


Loyihani yakunlashda bolalarga quyidagi savollar beriladi: "Havo nima uchun?, Havo nima?"

Bu kabi kutilgan javoblar:

- "Havo kemalarning suzib yurishiga yordam beradi"

- "Havo - kuchli shamol, u kuzda daraxtlardan barglarni tashlashga yordam beradi ..."

- "Kuchli shamol bo'lsa ham, bo'ron deyishadi..."

- "Shamol dengizda to'lqinlar qiladi va biz to'lqinlarda suzishni yaxshi ko'ramiz ..." (va boshqalar)


Taqdimotni oldindan ko‘rishdan foydalanish uchun Google hisobini yarating va unga kiring: https://accounts.google.com


Slayd sarlavhalari:

Havo haqida bizni o'rab turgan dunyo 2-sinf

Tabiatga nimani bog'lash mumkin emas?

Ushbu elementlarni qanday guruhlarga bo'lish mumkin? Tirik tabiat Jonsiz tabiat

Tirik tabiat qanday ob'ektlardir?

Qanday jismlar jonsiz hisoblanadi?

Narsalar nomlarining bosh harflari asosida so‘z tuzing. Havo

Yozda issiq bo'lishi mumkin, Qishda sovuq esadi, Ayoz oynani bo'yab, ularga chegara bo'lib yotsa, Biz bu haqda gapirmaymiz. Biz shunchaki nafas olamiz - bu bizga kerak! Bu shaffof, ko'rinmas, engil va rangsiz gazdir. U bizni vaznsiz sharf bilan o'rab oladi. U o'rmonda - qalin, xushbo'y, Qatronli tazelik hidlari, Eman va qarag'ay hidlari.

Tajriba 1. Kaftlaringizni yuzingizga yaqin silkiting. Biz engil shabadani his qilamiz - bu havo harakati.

Tajriba 2. Bo'sh shaffof plastik shishani oling va u erda haqiqatan ham hech narsa yo'qligini tekshiring. Agar shishani suvga solib qo'ysak, bo'ynidan pufakchalar chiqayotganini ko'ramiz. Bu suv shishadagi havoni siqib chiqaradi. Bo'sh ko'rinadigan ko'p narsalar aslida havo bilan to'ldirilgan.

Havo turli gazlarning aralashmasidir. karbonat angidrid 1% kislorod 21% azot 78%

Qaysi gaz havoda eng muhim hisoblanadi? Tirik mavjudotlar nafas olayotganda havodan kislorodni yutadi va karbonat angidridni chiqaradi.

Tajriba 3. Sharchani puflaymiz. Endi undan havoni yutamiz. Keling, nafas olamiz. Keling, yana nafas olaylik. Nafas olish tobora qiyinlashadi. Nega? Biz balondan barcha havoni "tutib oldik". Agar hozir to'p ichida sichqon bo'lsa, u bo'g'ilib qolardi. - Nima uchun xonani ventilyatsiya qilamiz?

Agar o'simliklar bo'lmaganida, barcha tirik mavjudotlar allaqachon bo'g'ilib ketgan bo'lar edi. Va ulkan eman, o't pichog'i va mayda suv o'tlari karbonat angidridni ochko'zlik bilan ushlaydi; o'simliklar ovqatlanish uchun unga muhtoj. Va ular kislorodni havoga qaytaradilar. O'rmonlar, o'tloqlar, dalalar, bog'lar, bog'lar - Yerdagi barcha o'simliklar karbonat angidrid o'rniga bizga hayot beruvchi kislorod beradi. Qanchalik ko'kalamzor bo'lsa, havo shunchalik toza bo'ladi.

Anna Shirkova
Katta yoshdagi maktabgacha yoshdagi bolalarning elektron ta'lim resurslaridan foydalangan holda "Havoning xususiyatlari" mavzusidagi eksperimental faoliyati.

Mavzu bo'yicha katta yoshdagi maktabgacha yoshdagi bolalarning eksperimental faoliyati"Havoning xossalari" Bilan ESM yordamida.

Maqsad: eksperimental o'rganish uchun sharoit yaratishdir bolalar:

Turli manbalardan etishmayotgan bilimlarni mustaqil ravishda va xohish bilan egallash;

Kognitiv va amaliy muammolarni hal qilish uchun olingan bilimlardan foydalanishni o'rganing;

Turli guruhlarda ishlash orqali muloqot ko'nikmalarini egallash;

Tadqiqot ko'nikmalarini rivojlantirish (muammolarni aniqlash, ma'lumot to'plash, kuzatish, o'tkazish qobiliyati tajriba, tahlil qilish, gipoteza tuzish, umumlashtirish);

Tizimli fikrlashni rivojlantirish.

Vazifalar:

Bolalarning bilimlarini mustahkamlash havo xususiyatlari:

Bolalarning so'z boyligini otlar, sifatlar va fe'llar bilan faollashtirish va boyitish mavzu;

Kuzatish qobiliyatini, xulosa chiqarish, tahlil qilish qobiliyatini rivojlantirish; bolalarda kognitiv qiziqishni, atrofdagi dunyodagi ajoyib narsalarni ko'rish qobiliyatini rivojlantirish;

Ekologik madaniyatni shakllantirish;

Ishlayotganda aniqlikni rivojlantiring.

Bolalar tadqiqot usuli bilan allaqachon tanish, u bosqichlar: o'zingiz o'ylab ko'ring; boshqa odamdan so'rang; kitoblarga qarang; Internetga qarang; kuzatmoq; o'tkazish tajriba. Biz tadqiqot natijalarini qayd etish usuli - piktogramma bilan ham tanishmiz. Keyingi ketma-ketlik eksperimental tadbirlarga rioya qilingan. Tadqiqot mavzusi tanlandi.

ESM dan foydalanish:

Mavzuni tanlashda qo'shimcha motivatsiya uchun taqdimoti namoyish etildi« Havo» . Bolalar tozalik muammosiga qiziqish bildirishdi havo va uning xususiyatlari.

Tadqiqot bosqichlari - o'zingiz o'ylab ko'ring; boshqa odamdan so'rang; kitoblarga qarang; Internetda ko'rish o'tkazildi. Quyida batafsilroq qism mavjud katta yoshdagi maktabgacha yoshdagi bolalarning eksperimental faoliyati"Havoning xossalari" - kuzatish va tajriba.

Eksperimental faoliyatning borishi

1. « Havo mavjud

O'qituvchi: Bir parcha qog'ozni maydalab, shisha ag'darilganda tushmasligi uchun uni plastik stakanga suring. Stakanni to'liq suv ostiga botiring, teshigini pastga qaratib ushlab turing. Stakanni chiqarib oling. Undagi qog'oz nam yoki yo'qligini tekshiring? Stakandagi qog'oz quruq qoladi.

Suv teskari stakanni to'ldira olmaydi, chunki u allaqachon to'lgan havo. "Bo'sh" stakan to'lgan havo. Havo - gaz. Uning o'lchami va shakli yo'q, lekin har qanday joyni to'ldirishi mumkin.

Xulosa: Havo mavjud!

2. « Havo ko'rinmas»

O'qituvchi: Bolalar, qo'ying kaft ko'krak qafasida va nafas olayotganda ko'krak qafasining qanday ko'tarilishini va nafas chiqarishda tushishini his eting. U kiradi va chiqadi havo biz nafas olayotgan narsa.

Bolalarga taklif og'iz va buruningizni kaftlaringiz bilan yoping, soat necha ekanligini baland ovoz bilan hisoblang (an'anaviy birliklarda) ular nafas ololmasligi mumkin. Havo hamma joyda: guruhda ham, uyimizda ham, ko'chada ham biz uni ko'rmaymiz, lekin u doimo yonimizda ekanligini bilamiz. Hech kim havoni ko'rmaydi, shuning uchun u deyiladi "ko'rinmas".

Xulosa: Insonga kerak havo, Hayot uchun. Havo rangsiz, shaffof (U orqali hamma narsani ko'rish mumkin).

3. « Havoning ta'mi yo'q»

Bolalarni og'iz orqali nafas olishga undash havo. Siz tatib ko'rasizmi? havo?

Xulosa: Havo mazasiz.

4. « Havoning hidi yo'q»

Bolalarni burunlari bilan nafas olishni tavsiya eting havo. Keyin limon, sarimsoq, odekolonni oling va bolalarni navbat bilan xona bo'ylab tarqaladigan hidlarni hidlash uchun taklif qiling.

Xulosa: Toza havo Uning o'ziga xos hidi yo'q, lekin hidlarni o'tkazishi mumkin.

5. "Biz nafas olamiz havo»

O'qituvchi: Bir stakan suv va kokteyl somonlarini oling va nafas oling havo somon orqali suvga. Stakanda pufakchalar paydo bo'ladi havo. Chiqmoqda o'pkamizdan havo. Ko'proq havo, ko'proq pufakchalar.

Xulosa: Biz nafas olamiz havo.

6. "Qiziqarli pufakchalar"

O'qituvchi: Bo'sh plastik shishani oling va uni bir piyola suvga solib qo'yishni so'rang. Shishalar bo'ynidan chiqib, yuqoriga ko'tarila boshlaydi havo pufakchalari.

Xulosa: Shisha bo'sh emas - unda mavjud havo. Havo pufakchalar yuzaga ko'tariladi, chunki havo suvdan engilroq.

7. "O'rgatilgan mayiz"

O'qituvchi: Gazlangan suv yoki limonadni stakanga quying va ichiga bir nechta mayiz soling - ular baliq bo'lsin. Baliq pastga tushadi. Endi o'tishlarni qiling qo'llar: “Beshik, beshik, bom! Diqqatga sazovor joylar - siz baliq suzmoqdasiz!.

Va hayratga tushgan bolalarning ko'zlari oldida diqqatga sazovor joylar paydo bo'la boshlaydi. Rostdan ham mayiz baliqqa aylangani rostmi? Ha, albatta, yo'q.

Boshida mayiz suvdan og'irroq bo'lgani uchun cho'kadi, keyin esa pufakchalar limonaddan havo(ular kichkinaga o'xshaydi havo sharlari) mayiz atrofga yopishadi va ular sirtga suzib yuradi.

Xulosa: Havo suvdan engilroq, Shunung uchun havo pufakchalar va mayizlarni yuzaga keltiring.

8. "Keling, ushlaymiz havo»

O'qituvchi: Plastik qoplarni oling va ularni hayajonli harakat bilan ushlashga yordam bering havo va sumkani yoping. Xaltalar yostiqqa o'xshaydi.

Xulosa: Havo yo'q"ko'rinmas". Uni qobiq ichiga o'ralgan holda ko'rish mumkin.

9. "Uning vazni bormi? havo

O'qituvchi: Menda tarozilar bor, ularda tortishimiz mumkin havo(o'lchagichda uchta teshik qiling (uzunligi kamida 30 sm) ikkitasi chekkada, biri esa aynan o'rtada. Shnurning bir uchini markaziy teshikka, ikkinchisini, masalan, stulning orqa tomoniga bog'lang).

Keling, uni katta qilaylik havo to'p va uni o'lchagichning uchidagi teshiklardan biriga bog'lab qo'ying. Ikkinchi teshikka kavanoz yoki quti bog'lang. Balansni saqlash uchun idishga bir oz qum yoki guruch qo'ying havo shari. Keling, ruxsat beraylik havo asta-sekin to'pdan chiqish (to'pga lentani yopishtiring va igna bilan teshing). Muvozanat buziladi, yuk bilan kavanoz pastga tushadi.

Xulosa: Qachon havo shardan chiqadi, to'p engilroq bo'ladi. Demak - havoning og'irligi bor.

10. "Tirik ilon"

O'qituvchi: Ilonga qarang (spiral shaklida kesilgan va ip bilan osilgan doira). Ilonning yonayotgan sham ustida qanday aylanishiga qarang. Ilon aylanadi, lekin pastga tushmaydi. Keling, nima ekanligini aniqlash uchun qo'limizni alanga ustiga aylantiramiz sham ustidagi havo issiqroq.

Xulosa: Issiq havo, ko'tarilib, ilonning tushishiga yo'l qo'ymaydi. Havo harakat qiladi va qog'oz spiralining aylanishiga olib keladi.

11. « Havo harakatlanmoqda»

O'qituvchi: Keling, qog'ozdan fanat yasaymiz va ventilyatorni yuzimizga yaqin silkitamiz. Muxlis qimirlayapti va undagandek tuyuladi havo. Havo ham harakatlana boshlaydi va biz engil shabadani his qilamiz.

Xulosa: Shamol - bu harakat havo.

12. "Siqilgan va silliq shisha"

O'qituvchi: Bo'sh plastik shishani oling va uni qopqoq bilan mahkam yoping. Shisha bir tekis shaklga ega. Shishani muzlatgichga qo'ying va 30 daqiqadan so'ng chiqarib oling. Shisha shakli o'zgardi, u qisqardi.

Xulosa: Sovuq havo siqiladi.

13. "Siqish mumkinmi havo»

O'qituvchi: Ignasiz shpritsni oling va ichiga torting havo. Barmog'ingiz bilan teshikni yoping va pistonga mahkam bosing. Avvaliga pistonning harakatlanishi qiyin bo'ladi, keyin esa butunlay to'xtaydi. Va tuynukni qoplagan barmoq kuchli bosimni boshdan kechiradi.

Endi teshikni yopishni davom ettirib, pistonni bo'shating, u asl holatiga qaytadi.

Xulosa: Havo siqilishi mumkin, – piston buni amalga oshiradi. Siqish bosimni oshiradi havo va barmoq ustida, va pistonga. Lekin siqilgan havo kengaytirishga intiling, ya'ni asl holatiga qayting.

14. « Havo suvga bosim o'tkazadi»

O'qituvchi: Ignasiz shprits oling, ichiga bir oz torting havo, va keyin suv torting.

Keling, pistonni bosamiz (konteynerni almashtirishni unutmang). Piston bosishni boshlaydi havo, bu o'z navbatida shpritsdagi suvga bosim o'tkazadi va suv shpritsdan oqib chiqadi.

Xulosa: Havo asl holatini saqlab qolishga intiladi, shuning uchun u shpritsdan suvni siqib chiqaradi.

15. "Raketa to'pi"

O'qituvchi: Keling, aldaylik sharlar va ularni qo'yib yuboring. To'plarning uchish traektoriyasi va davomiyligiga e'tibor bering. Bolalarga to'pning uzoqroq uchishi uchun siz uni ko'proq shishirishingiz kerak degan xulosaga kelishlariga yordam bering.

Havo, to'pdan chiqib ketish, uni teskari yo'nalishda harakatga keltiradi. Ayting-chi, xuddi shu printsip ishlatilgan reaktiv dvigatellarda.

Xulosa: Havo, to'pdan chiqib ketish, uni teskari yo'nalishda harakatga keltiradi, xuddi shu printsip ishlatilgan reaktiv dvigatellarda.

16."Bir stakandagi sham"

O'qituvchi: Shamni qanday o'chirish mumkin (olov, sham yoki olovga tegmasdan va uni o'chirmasdan. Keling, buni bolalar bilan birga qilamiz. ergashish: sham yoqing, uni banka bilan yoping va sham o'chguncha tomosha qiling.

Keling, bolalarni yonish uchun kislorod kerak degan xulosaga kelaylik.

Xulosa: Olovni kislorod bilan ta'minlash to'sqinlik qilganda, olov o'chadi. Odamlar foydalanish Bu yong'inlarda yong'inni o'chirish uchun mo'ljallangan.

Bolalar: Havo, u maxsus ob'ekt,

Unga qo'llaringiz bilan tegib bo'lmaydi.

Buni ko'z bilan ko'rish uchun

Ular bir vaqtning o'zida quvurlarga pufladilar.

Keyin, bolalarni xursand qilish uchun

Biz sharlarni pufladik.

Bularning barchasi, aytganday ishlaydi.

Buni aqlli so'z deb atagan "tajriba".

Qabul qilingan barcha ma'lumotlar tahlil qilindi va umumlashtirildi. Yosh tadqiqotchilarga olingan ma'lumotlarni umumlashtirishga yordam bering. Bu bolalar uchun qiyin vazifa. Shu bilan birga, shuni tushunish kerakki, ushbu material bilan, boshqa hech kim kabi, bolaning fikrlash, ijodiy qobiliyatlari va nutqini rivojlantirish mumkin.

Ma'lumotni umumlashtirgandan so'ng, ikkita ko'ngilli tadqiqotchi navbatma-navbat bir-birini to'ldirib, ma'ruza qildi.

Himoya natijalariga ko'ra, nafaqat ma'ruzachilarni, balki so'raganlarni ham rag'batlantiring "aqlli", qiziqarli savollar.

Material:

Taqdimot « Havo» .

Yosh tadqiqotchi papkasi.

Bolalar ensiklopediyalari. .

Plastik shisha, plastik stakan, qog'oz salfetkalar, kokteyl somonlari, gazlangan suv, mayiz, don, polietilen paketlar, sovun pufakchalari, uy qurilishi tarozilari, shprits (ignasiz, mahkam qopqoqli shisha idish,

havo sharlari, suv bilan havza, igna ( ishlatilgan faqat kattalar ishtirokida, sham (ishlatilgan faqat kattalar ishtirokida).

Kichik qog'oz parchalari, rangli qalamlar.

Olimning qalpoqchasi, mantiya - qalpoq.

Natalya Tyumeneva
Taqdimot "Tayyorgarlik guruhida havo bilan tajribalar"

Bolalar ajoyib mo''jizalar va biluvchilardir. Ular hamma narsaga va hamma narsaga qiziqishadi. Ertami-kechmi bola: "Bu nima?" Deb so'raydi. havo?"

Bolaga nima ekanligini qanday tushuntirish kerak havo? Bola buni ko'rmaydi, qo'llari bilan tegizmaydi. Ammo buni misollar bilan ko'rsatishingiz mumkin havo haqiqiy narsadir, uning xususiyatlarini ko'rish va ishlatish oson.

Maqsad: tajriba jarayonida kognitiv faollikni rivojlantirish; haqidagi bilimlarni kengaytirish havo, tadqiqot faoliyatiga qiziqishni tarbiyalash.

Vazifalar:

Xususiyatlar haqida ilgari olingan bilimlarni umumlashtirish va aniqlashtirish havo va uni aniqlash usullari;

Bolalarning kognitiv faolligini, tashabbuskorligini, asosiy eksperiment asosida sabab-oqibat munosabatlarini o'rnatish va xulosa chiqarish qobiliyatini rivojlantirish;

Bolalarning so'z boyligini kengaytirish va faollashtirish;

Gipotezalarni yaratishni rag'batlantirish;

Amaliy tajriba asosida mustaqil xulosalar chiqarish qobiliyatini rivojlantirish tajriba;

Suv bilan ishlashda ehtiyot bo'ling;

Aqliy fazilatlarni (sezish, idrok, xotira, diqqat, nutq, aqliy operatsiyalar, kognitiv qiziqishlar, kuzatish, vizual-samarali va og'zaki-mantiqiy fikrlashni) rivojlantirish;

Tinglash qobiliyatlarini rivojlantiring, xatti-harakatlaringizni boshqaring va jamoada ishlang.

Atrofingizdagi hayotga qiziqish va qiziqishni rivojlantiring.

Mavzu bo'yicha nashrlar:

"Kichik tadqiqotchilar" taqdimoti (tajribalar va tajribalar) Maktabgacha ta'lim muassasasining katta guruhidagi tadqiqot loyihasi bo'yicha fotoreportaj. Men har doim tashqi kuzatuvchi rolidan nafratlanganman. Men bo'lsam nima bo'laman?

"Suv va havo bilan tajriba va tajribalar". Katta guruhdagi eksperiment, boshqa barcha guruhlarda bo'lgani kabi, sifatli tashkil etilishi kerak.

"Ajoyib havo" katta guruhidagi GCD haqida qisqacha ma'lumot (havo bilan tajribalar) Maqsad: bolalarning havo xususiyatlari haqidagi bilimlarini kengaytirish Maqsadlar: Ta'limiy: 1. Havo va uning xususiyatlari haqida tasavvurni shakllantirishni davom ettirish;

"Atrofimizdagi havo" Dastur mazmuni: 1. Bolalarning havo, uning xususiyatlari, roli haqidagi bilimlarini kengaytirish. O'zingizni ushbu tabiat hodisasi bilan tanishtiring.

Tayyorlov guruhi uchun dars konspektlari “Havo nima? Havo bilan tajribalar" Mavzu: “Havo nima? Havo bilan tajribalar"Maqsad: bolalarda havo va uning xususiyatlari haqida g'oyalarni shakllantirish. Maqsadlar: tarbiyaviy: 1.

Suv, qum kabi, eng sirli materialdir. Sayyoradagi barcha bolalar suv bilan o'ynashni yaxshi ko'radilar. Ular suvga chayqalishni yaxshi ko'radilar.

Taqdimot “Suv bilan tajribalar. Kamalak suvi" Suv haqida qiziqarli faktlar Suv biz uchun eng tanish va oddiy moddadir. Shu bilan birga, suv ko'plab sirlarga to'la. Olimlar hali ham shunday qilishadi.

"Suv, qor va muz bilan tajribalar" maktabiga nutq terapiyasi tayyorgarlik guruhidagi eksperimental mashg'ulotlar Kirish: Kuzatishlar va tajribalarni o'rgangan odamlar o'zlariga savol berish va ularga faktik javob olish, o'zlarini topish qobiliyatiga ega bo'ladilar.

Do'stlaringizga ulashing yoki o'zingiz uchun saqlang:

Yuklanmoqda...